Kdo jsou streetworkeři?

přidáno: 17. 12. 2018 4:20, autor: Kateřina Malečová Suková   [ aktualizováno 17. 12. 2018 4:46 ]

Můžeme pomoci, ale pomoc nenutíme

Streetworkeři prý nejsou opraváři, kteří když mávnou kouzelnou hůlkou, problém se sám vyřeší. „Po pěti letech v kovo oboru vím, že přáním žádný výrobek nevznikne. Přáním spojeným s prací ano. Nelze se tedy jen spoléhat na práci sociálního pracovníka, ale je potřeba jeho práci podpořit tou svou, v rámci společné domluvy,“ říká streetworker Martin Zajíček z Jihočeského streetworku PREVENT.

Bc. Martin Zajíček vystudoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Plzni. „Měl jsem představu, že se budu v životě řídit technologickými postupy a se strojnickými tabulkami spoluvytvářet z výkresů hotové výrobky,“ popisuje. Po maturitě se ale přihlásil na VOŠ, kde absolvoval obor sociální práce. „Během studia jsem doslova objevil nový svět. Spletitý svět lidských komunikací, motivací, potřeb. To, co se po mně chtělo, nešlo vtěsnat do žádných tabulek (možná jen do hrubých statistik.) Ale co bylo nejdůležitější, bavilo mě to, i když jsem vůbec netušil, co jednou budu dělat.“ 

Vzpomínáte na svůj první pracovní den v terénu v Preventu? Co jste tehdy od své práce očekával?
Vzpomínám si jen mlhavě. Seděl jsem na gauči, četl manuál naší práce a seznamoval se s bezpečností práce v terénu. Žádné dobrodružství, ani materiál pro hrdinské historky. Čistá a klidná administrativa. Četl jsem si o tom, co mě bude čekat a myslím, že jsem si to ani dobře neuměl představit. Reálný zážitek přišel o několik dní později. 

Jak dlouho už ve streetu pracujete? Změnil se během té doby váš pohled na práci, kterou děláte?
Letos v září jsem soukromě oslavil deset let praxe. Můj pohled na práci se průběžně měnil stejně, jako jsem se měnil já. Některé otázky se mi stále vrací, stejně tak některé odpovědi. Práce v terénu je obtížně rámovatelná. Venku můžu potkat kohokoliv (na rozdíl od kolegů ze sociálních služeb, kteří sídlí v domech a lidé k nim docházejí pro jejich služby), a to nabízí širokou škálu činností, které v terénu můžeme nabídnout. Od kontaktní práce a předávání informací, po krizové intervence, zdravotní ošetření, poradenství… Změnou pohledu neprošel za celou dobu jeden pocit. Pocit radosti z toho, že je možné naší práci legálně dělat. Radost, že žiju ve společnosti, která si uvědomuje, že investice do prevence se vyplatí. Ve společnosti, pro kterou „lidská práva“ nejsou jen prázdné pojmy.  

Proč jste nyní streetworkerem? 
Věřím, že práce terénního pracovníka má smysl. A to je dobrý bonus k tomu, že mám práci, pravidelný příjem, pět týdnů dovolené a podporu od zaměstnavatele k celoživotnímu vzdělávání.

Máte nějakou zpětnou vazbu od klientů? Vidíte výsledky své práce?
Má práce je částečně postavena na zpětné vazbě. A to jak od klienta ke mně, tak ode mě směrem ke klientovi. Výsledky práce vidím jak ve čtvrtletních statistikách, tak ve zmíněných zpětných vazbách. A popravdě, i sám na sobě. 

Jaký je podle vás největší omyl v pohledu veřejnosti na streetworkery?
Vnímám dva nejčastější mýty, které se s naší prací spojují a jejich dopad má negativní vliv na nás jako pracovníky i na službu. První mýtus se týká toho, co vlastně děláme. Tak ať je to zcela jasné: neléčíme ze závislosti. Zmírňujeme, popř. eliminujeme škody a rizika, které užívání přináší a  pomáháme chránit veřejné zdraví. Můžeme klientovi pomoci s tím, že se do léčby dostane. Můžeme ho podporovat v jeho cestě k léčbě, ale vstup do naší služby neznamená, že budeme někoho nutit „jít se léčit.“  Zkušenosti nám ukazují (i když bychom občas chtěli právě to), že právě to ne vždy funguje. Druhý mýtus se týká metafory sociálního pracovníka jako určitého opraváře, který jen mávne kouzelnou hůlkou a problém se sám napraví. Po pěti letech v kovo oboru vím, že přáním žádný výrobek nevznikne. Přáním spojeným s prací ano. Nelze se tedy jen spoléhat na práci sociálního pracovníka, ale je potřeba jeho práci podpořit tou svou, v rámci společné domluvy."Streetworker/ka je sociálním pracovníkem/cí, jejichž "kanceláří" je přirozené prostředí klientů - ulice, parky, kluby, herny, nádraží aj. Jeho úkolem je vyhledávat  a kontaktovat skupiny a jednotlivce, kteří jsou v nepříznivé sociální situaci, stylem svého života a nebo trávením volného času jsou ohroženi negativními sociálními jevy nebo sociálním vyloučením a následně jim nabídnout, nebo zprostředkovat pomoc. Jde především o ty jednotlivce, kteří sami neví jak nebo nejsou ochotni pomoc vyhledat, nebo to nedokáží." Zdroj: Česká asociace streetwork  

Komiks: Fanda – 5.díl

přidáno: 30. 11. 2018 6:31, autor: Kateřina Malečová Suková

Hlavním hrdinou je Fanda, fanda do fotbalu. Sledování sportovních zápasů a tipování na výsledky se nejdřív jeví jako dobrá zábava. Jak to dopadne, když se zábava změní v závislost a jak dokáže ovládnout život?

Komiksové vyprávění podle skutečného příběhu vzniklo pro Poradnu pro nelátkové závislosti PREVENT.

Poslední díl čekejte v pátek 21.12.2018.


Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT

Pokud si myslíte, že vám naše služby můžou pomoci, neváhejte nás kontaktovat!

http://pnz.prevent99.cz/
http://www.neprohraj.se/ tel: +420 776 432 767, e-mail: pnz@prevent99.cz

Mikulášská nadílka dětského oblečení a hraček

přidáno: 20. 11. 2018 11:14, autor: Kateřina Malečová Suková

Přijďte si vybrat oblečení a hračky pro své děti v úterý 4.12.2018 od 10 do 18 hodin do Centra podpory pěstounských rodin PREVENT v Bavorově ulici 24 ve Strakonicích. Věci jsou výtěžkem charitativní sbírky STEJIKA, s.r.o. Nadílka je zdarma pro všechny rodiče, nejen pro maminky v nouzi a pěstounské rodiny.

Komiks: Fanda – 4.díl

přidáno: 9. 11. 2018 7:10, autor: Kateřina Malečová Suková

Hlavním hrdinou šestidílného komiksu je Fanda. Fanda je taky fanda do fotbalu. Sledování sportovních zápasů a tipování na výsledky se nejdřív jeví jako dobrá zábava. Jak to dopadne, když se zábava změní v závislost a jak dokáže ovládnout život?

Sledujte s námi komiksové vyprávění podle skutečného příběhu…

Pátý díl zveřejníme v pátek 30.11.2018.

 

 
 

Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT

Pokud si myslíte, že vám naše služby můžou pomoci, neváhejte nás kontaktovat!
http://pnz.prevent99.cz/
http://www.neprohraj.se/ tel: +420 776 432 767, e-mail: pnz@prevent99.cz

Kontaktní centra PREVENTU nabízejí bezplatné a anonymní testování HIV a žloutenky

přidáno: 8. 11. 2018 1:37, autor: Kateřina Malečová Suková

Kontaktní centra neziskové organizace PREVENT 99 z.ú. v Českých Budějovicích, Strakonicích a Prachaticích se zapojila do Evropského testovacího týdne HIV a žloutenky. Akce je určena široké veřejnosti. Zájemci se mohou přijít bezplatně, anonymně a diskrétně otestovat na HIV a žloutenku typu B a C. Výsledky testů jsou známé do 30ti minut.

 

Kontaktní centra PREVENTU ve Strakonicích a Prachaticích nabízejí bezplatné testování po celý měsíc listopad, každý pracovní den od 8:30 do 10 hod, v jiný čas po telefonické domluvě. Kontaktní centrum PREVENT České Budějovice testuje v týdnu od 23. do 30. listopadu 2018.

 

Testování je příležitost, jak odhalit počátky infekce a získat potřebné informace pro prevenci, popř. léčbu. Včasná léčba pak může být účinnější a předchází těžkému průběhu onemocnění.

Sbírka dětského oblečení a hraček

přidáno: 2. 11. 2018 9:20, autor: Kateřina Malečová Suková

Darujte dětské oblečení a hračky pěstounským rodinám a maminkám v nouzi. Akci pořádá STEJIKA, s r.o. ve spolupráci s Centrem pěstounských rodin PREVENT.
Místo sběru Hradební 329, Strakonice, od 1. do 30. listopadu 2018

Na Adiktologické konferenci Jihočeského kraje přivítal PREVENT 99 z.ú. účastníky z celé České republiky

přidáno: 30. 10. 2018 2:25, autor: Kateřina Malečová Suková

Celkem 140 účastníků z řad adiktologů, sociálních pracovníků, terapeutů, lékařů, zdravotních sester, kurátorů i úředníků z celé České republiky se sešlo od 18. do 19. října 2018 na XII. ročníku  Adiktologické konference Jihočeského kraje, kterou PREVENT 99 z.ú. pořádal ve spolupráci s Jihočeským krajem. Konference se konala pod záštitou Mgr. Zdeňka Dvořáka, náměstka hejtmanky Jihočeského kraje pro oblast sociální, zdravotní a národnostní problematiky. Program byl akreditován Českou asociací sester a Českou asociací adiktologů.

 

Adiktologická konference je jediná svého druhu v Jihočeském kraji. „Nápad pořádat lokální  jihočeskou konferenci adiktologických služeb vznikl asi před 13ti lety na společných jednáních služeb a protidrogového koordinátora Jihočeského kraje. Záměrem bylo poskytnout prostor pro společné sdílení odborných témat, kuloární debaty a zprostředkování novinek a zajímavostí z oboru pracovníkům jihočeských služeb,“ říká ředitel organizace a výkonný ředitel PREVENTU 99 z.ú. Michal Němec.

 

Letošní téma, ke kterému se workshopy a příspěvky jednotlivých přednášejících vztahovaly,   znělo „O smrti a umírání“. PREVENT 99 z.ú. se jako každoroční pořadatel akce snaží, aby konference přinášela aktuální témata, která mají potenciál poskytnout zajímavé nebo nové pohledy na danou problematiku.

 

 „V posledních letech, také díky finančním partnerům, jsme  mohli oslovit významné osobnosti včetně několika zahraničních, které svými příspěvky obohatily program. Také  se nám podařilo podpořit a rozšířit práci odborného přípravného výboru, který se zabývá výběrem tématu konference a skladbou příspěvků a přednášejících,“ dodává Michal Němec.

 

Adiktologická konference si svým úzkým zaměřením na praxi a také komunitním pojetím získala příznivce ze všech koutů republiky a může se pochlubit vysokou návštěvností.

 

Letošní XII. ročník Adiktologické konference Jihočeského kraje se uskutečnil v hotelu Svět v Třeboni. Zadavatelem konference byl Jihočeský kraj, pořadatelem PREVENT 99 z.ú., generálním partnerem AbbVie, dalšími partnery Asociace poskytovatelů sociálních služeb ČR a IMMOMEDICAL.

                           

Komiks: Fanda – 3.díl

přidáno: 19. 10. 2018 4:08, autor: Kateřina Malečová Suková   [ aktualizováno 19. 10. 2018 4:09 ]

Hlavním hrdinou šestidílného komiksu je Fanda. Fanda je taky fanda do fotbalu. Sledování sportovních zápasů a tipování na výsledky se nejdřív jeví jako dobrá zábava. Jak to dopadne, když se zábava změní v závislost a jak dokáže ovládnout život?

Sledujte s námi komiksové vyprávění podle skutečného příběhu…


 

Čtvrtý díl čekejte v pátek 9.11.2018.

Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT

Pokud si myslíte, že vám naše služby můžou pomoci, neváhejte nás kontaktovat!
http://pnz.prevent99.cz/
http://www.neprohraj.se/

tel: +420 776 432 767, e-mail: pnz@prevent99.cz

Jihočeský streetwork PREVENT míří na drum&bassovou párty

přidáno: 16. 10. 2018 8:51, autor: Kateřina Malečová Suková   [ aktualizováno 16. 10. 2018 8:57 ]

V pátek 19.10.2018 budou mít terénní pracovníci Jihočeského streetworku PREVENT svůj stánek na 12. ročníku Therapy Sessions. Návštěvníci této ikonické párty v Českých Budějovicích se budou moci streetworkerů zeptat na informace týkající se užívání legálních i nelegálních drog nebo si mohou nechat změřit alkohol pomocí alkohol testeru.

 

Terénní pracovníci budou mít pro zájemce z řad návštěvníků párty k dispozici HR materiál – např. šňupátka nebo kondomy. „Poskytnutím HR materiálu zdarma se nesnažíme lidi v konzumaci drog podporovat. Náš zájem je opačný, a to chránit veřejné zdraví. Chceme snižovat rizika spojená s užíváním návykových látek,“ říká vedoucí Jihočeského streetworku PREVENT Bc. Kamil Podzimek.

 

Smyslem účasti Jihočeského streetworku PREVENT na akci je snížit rizika spojená s užíváním drog zvláště u víkendových uživatelů drog. Rozdávání HR materiálu zájemcům je zároveň i prevencí šíření infekčních onemocnění – jedná se především o riziko přenosu viru HIV, žloutenky typu B a C.

 

Během párty se mohou zájemci také ptát na informace o službě, domluvit si individuální poradenství nebo se prostě jen přijít zeptat, co je ohledně účinků drog a závislostí zajímá.

 

Terénní pracovníci Jihočeského streetworkeru PREVENT budou na párty v prostorách KD Gerbera od 20 hodin do jedné hodiny v noci.

         

Komiks: Fanda – 2.díl

přidáno: 28. 9. 2018 8:31, autor: Kateřina Malečová Suková

Hlavním hrdinou šestidílného komiksu je Fanda. Fanda je taky fanda do fotbalu. Sledování sportovních zápasů a tipování na výsledky se nejdřív jeví jako dobrá zábava. Jak to dopadne, když se zábava změní v závislost a jak dokáže ovládnout život?

Sledujte s námi komiksové vyprávění podle skutečného příběhu…


 
   Třetí díl čekejte v pátek 19.10.2018.

Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT

Pokud si myslíte, že vám naše služby můžou pomoci, neváhejte nás kontaktovat!

http://pnz.prevent99.cz/
http://www.neprohraj.se/ tel: +420 776 432 767, e-mail: pnz@prevent99.cz

1-10 of 191