Aktuality‎ > ‎

Čekají naší zemi „drogové parky“ nebo epidemie infekčních chorob?

přidáno: 26. 10. 2012 2:04, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

České Budějovice, 25. října 2012 – VI. Adiktologickou konferenci Jihočeského kraje v Červené nad Vltavou pořádalo jako již tradičně Občanské sdružení Prevent společně s Jihočeským krajem. Konference se zúčastnilo více než 100 návštěvníků a přednášejících z řad lékařů, adiktologů, sociálních pracovníků, zástupců veřejné správy a dalších odborníků na drogovou problematiku. Jedním z nejzajímavějších příspěvků byla prezentace Josefa Radimeckého z občanského sdružení White Light I., ve kterém mimo jiné zazněly pochybnosti o současném přístupu státu k adiktologickým službám.

 

„Místní prameny a vnitřní zřídla“ -  takový byl podtitul letošního ročníku Adiktologické konference Jihočeského kraje. Proto se v mnoha příspěvcích objevily otázky směřující k zájmu obcí, ve kterých se adiktologické služby vykonávají, zda obce dostatečně manifestují svůj zájem k těmto službám a zda jejich vnitřní prameny dostatečně vyživují adiktologické služby.

Josef Radimecký z White Light I. o.s. se na konferenci zabýval státní politikou, kvůli které jsou adiktologické služby rok od roku finančně kráceny, což může ve svém důsledku vést k podobným problémům, jaké způsobila v nedávné době metanolová aféra, nebo k epidemiím infekčních chorob, jak je známe z jiných míst Evropy. „Užívání nelegálních drog je v České republice díky síti služeb vytvořené od roku 2004 dlouhodobě relativně pod kontrolou. A co na to vláda? Od té doby snižuje dotace na činnost těchto služeb, které postupně ubývají. Je to proto, že k žádnému průšvihu dosud nedošlo? Až úmrtí více než dvou desítek lidí na otravu metanolem vydávaným na černém trhu za alkohol vyprovokovalo českou vládu k akci, byť bohužel pouze jednostranné, kterou bylo vyhlášení prohibice. Do té doby byl alkohol oblíbencem politiků, kterým pomáhal plnit státní pokladnu. Jak jinak si vysvětlit, že jsme jedinou zemí v EU, kde je povolena reklama na alkohol včetně té televizní? Budou naši politici čekat na epidemii jako kdysi v Edinburghu? Nebo snad na obdobu Frankfurtského drogového Taunus Parku?“, podivoval se ve svém příspěvku Josef Radimecký.

 

Dalším velmi přínosným referátem zejména pro jihočeské adiktology byla prezentace zástupkyně Libereckého kraje Jitky Sochové a Davida Adamečka společně s Olgou Merglovou z občanského sdružení ADVAITA, kteří posluchačům představili financování protidrogových služeb obcemi podle jednotného klíče, který se používá v Libereckém kraji. Také se podělili o zkušenosti s tímto systémem z pohledu poskytovatele ambulantních i pobytových služeb. Mimo jiné se zmínili o předpokladech vzniku a podmínkách udržení podobného systému financování.

 

Adiktologickou konferenci pořádalo Občanské sdružení Prevent a Jihočeský kraj, v partnerství s Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR a za finančního přispění firem Reckitt Benckiser a Schubert. 

Comments