Aktuality‎ > ‎

Další ročník závodu Železný adiktolog se vydařil

přidáno: 5. 8. 2015 4:21, autor: Markéta Velková

České Budějovice, 25. července 2015 – V sobotu se v Českých Budějovicích odehrával v pořadí již čtvrtý ročník amatérského triatlonového závodu nazvaného Železný adiktolog. Závod si získává čím dál větší oblibu, letos se ho účastnilo 109 závodníků z řad pracovníků v oboru adiktologie, jejich abstinujících klientů i veřejnosti. Závod každoročně pořádá občanské sdružení PREVENT.              

 


Již počtvrté se v sobotu na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích utkali amatérští sportovci ve sprint triatlonu Železný adiktolog. Sešli se zde adiktologičtí odborníci společně se svými abstinujícími klienty, ale závodu se mohli zúčastnit i lidé z řad veřejnosti. Za úkol měli uplavat 500 metrů v řece Malši, na kole ujet 20 km a uběhnout 5 km. 
Nejen ve své kategorii, ale i absolutním vítězem závodu se stal devětatřicetiletý učitel z Dubného Lukáš Nový s časem 1 hodina a 6 minut. Lukáš zatím nevynechal ani jeden ročník závodu, letos byl ve skvělé formě a zvítězil již podruhé, poprvé před dvěma lety. „Já mám tenhle závod moc rád, je tady výborná atmosféra, doprovodný program a strašně moc fandím všem, kteří si v životě prošli nějakou závislostí a snaží se s tím něco dělat. A když člověk propadne nějakému sportu, pak je to láska na celý život. Tenhle závod není jen o vítězství nad ostatními soupeři, ale u mnohých vítězství nad sebou samým,“ dodává Lukáš Nový, který jako učitel mohl sledovat už několik příběhů, ve kterých hrála závislost nějakou roli.

 

Mezi ženami zvítězila Kateřina Zikmundová z Českých Budějovic, která se triatlonu věnuje již několik let, jezdí Jihočeský pohár a závod Železný adiktolog si pokaždé užívá. Letos závod dokončila s časem 1 hodina 20 minut. „Musím říct, že Železný adiktolog není nejjednodušší závod, i tady se najdou soupeři, které není snadné překonat. Líbí se, mi jak je závod dobře zorganizovaný, já osobně s žádnou závislostí zkušenosti nemám, ale kdysi se mnou plavala jedna dívka, která měla velké potíže s drogami a zrovna dneska se mnou tady na té trati závodila. Jsem ráda, že tyhle adiktologické služby fungují a lidem opravdu pomáhají,“ říká Katka Zikmundová.

 

Michal Němec, výkonný ředitel a předseda občanského sdružení PREVENT se letos závodu poprvé účastnil na straně závodníků a závod dokončil s časem 1 hodina a 25 minut. „Jsem rád, že se mi po třech ročnících strávených na straně pořadatelské podařilo zajistit náhradu a konečně si to zkusit. A líbilo se mi to. Je pravda, že mě hned na začátku překvapily gejzíry vody vířené stovkou párů rukou a stovkou párů nohou a vyzkoušel jsem si, že voda se fakt dýchat nedá. Asi třetinu trati jsem se prodíral končetinami a až k bojce na otočce vykašlával nabranou vodu. Pak už to bylo příjemné. Na kole ve Stromovce jsem si to užíval, byl stín, hodně zatáček a hodně závodníků naskládaných na okruhu, tak to bylo pestré a plné akce. To mám rád. Na běh se udělalo trochu dusno, ale s vidinou, že to už je poslední disciplína, to nebylo nepříjemné. Na jaře jsem byl na sprintové verzi terénního překážkového závodu Spartan race, který se prezentuje heslem "Pochopíš až v cíli". Dovolím si tvrdit, že Železný adiktolog není rozhodně o nic lehčí,“ popisuje své postřehy ze závodu Michal Němec.

                                                

 

Zatímco probíhal závod, na Sokolském ostrově se diváci mohli účastnit doprovodného programu. Pro děti byly připraveny mnohé soutěže, trampolína a skákací hrad a dospělé nejvíce zaujal brýlový simulátor účinku drog, který bylo možné si vyzkoušet a zažít tak pocit vidění, který mají lidé při užití nelegální drogy nebo při předávkování léky. Novinkou pro tento ročník bylo i to, že závodem se nekončilo. Sobotní večer mohli účastníci závodu i široká veřejnost oslavit v hudebním klubu Fabrika, kde hrály kapely Funky rookies, Motorová prdel a Harvestr. Od pondělí 20. července také probíhá v kavárně ŠIROKO výstava fotek ze závodu, která bude zakončena páteční dernisáží s kytarou Ládi Latky od 20:00. Zde je také možnost podpořit celé klání darem do kasičky.

Amatérský triatlonový závod Železný adiktolog se koná pod záštitou rady města České Budějovice, přednosty kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze Prof. PhDr. Michala Miovského, Ph.D., prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Ing. Jiřího Horeckého, Ph.D., MBA a České asociace adiktologů.

Akce je spolufinancována Statutárním městem České Budějovice a s.p. Lesy České republiky.

Comments