Aktuality‎ > ‎

Den boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi

přidáno: 26. 6. 2014 0:55, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

České Budějovice, 25. června 2014 – Na podnět valného shromáždění OSN vznikl Mezinárodní den boje proti drogám a nezákonnému obchodování s nimi. Letos připadá na 26. června. S drogami se obchoduje po celém světě, lidé se stávají drogově závislými, což zasáhne i jejich rodiny, někdy už i jejich vlastní děti. Tento den nám může připomenout nejen to, že drogy se v naší společnosti vyskytují a mají na svědomí mnoho obětí, ale i to, že existují specializovaná zařízení, která pomáhají závislým lidem jejich situaci zvládat.

 Jedním ze zařízení, které v Českých Budějovicích provozuje občanské sdružení PREVENT je Substituční centrum. Substituční léčba je jednou z nejúčinnějších terapií závislostí na opiátech, jako jsou například heroin, morfin nebo opium a je první volbou pro ty, kteří aktuálně nechtějí nebo nemohou abstinovat. Vedoucí Substitučního centra PREVENT Lenka Moravcová vysvětluje podstatu léčby: „Závislí lidé si drogy většinou obstarávají na ilegálním, neboli černém trhu, což obnáší shánění velkého množství peněz na obstarání drogy a v souvislosti s tím dřív nebo později také páchání trestné činnosti. Droga získaná tímto způsobem mívá neznámou koncentraci i složení, často obsahuje toxické příměsi a mívá krátkou dobou účinku, takže nutí závislého užívat drogu znovu po několika hodinách, jinak nastává abstinenční syndrom. Tato původně užívaná droga je nahrazena lékem, který je podávaný pod dohledem v našem centru. Jedná se o roztok nazvaný Metadon, který se vypije, nebo tablety Subutex či Suboxone k rozpuštění pod jazyk., Stačí pouze jedna dávka denně, léky jsou vyráběny průmyslově a manipulace s nimi je přísně vázaná na registrovaná zdravotnická zařízení. Klienti se zavazují dodržovat předem stanovená pravidla, jako jsou včasná docházka, povinné psychosociální intervence a dodržování abstinence od jiných návykových látek včetně alkoholu, což je kontrolováno.“ V současné době do Substitučního centra Prevent dochází také klienti z řad rodičů pečujících o děti. „Na léčbu k nám chodí dvě matky a dva otcové, kteří se starají o 7 nezletilých dětí ve věku od 3 měsíců do 5 let. Všichni mají své děti ve vlastní péči. To, jak se o dítě dokáží postarat, záleží na mnoha faktorech. Pokud je klient dobře stabilizovaný, má rodinné i materiální zázemí a je osobnostně zralý a motivovaný k péči o děti, tak se v podstatě neliší od běžného rodiče. Kromě individuálních problémů stejných jako u jiných klientů řešíme běžné starosti s péčí o děti. Většinou děti vídáme při výdeji léků a máme tedy možnost nenásilně stav dítěte monitorovat. Tito rodiče na sobě více pracují, sami začnou vnímat, že byť lékařsky kontrolovaná léčba, která nemá s ilegálním užíváním drog nic společného, je ovlivňuje a že mají jiný životní program. V podstatě všichni tito klienti pomalu k důsledné abstinenci směřují.

Jednou z takových klientek je i dvaatřicetiletá Martina. V substituční léčbě je od roku 2006, dvakrát se pokusila žít bez drog úplně, ale každý pokus zatím selhal. Má stálého partnera, který drogy neužívá. Dítě si velmi přála a kvůli zdravotním problémům, které s užíváním drog nesouvisely, musela podstoupit mimotělní oplodnění, které bylo úspěšné, a vloni na Štědrý den se stala matkou zdravého krásného syna. Péče o dítě jí naplňuje a zvládá jí skvěle. „S příchodem dítěte na svět se změnilo úplně všechno. Naprostou prioritou je teď syn a vytvoření zázemí pro něj. Strašně důležitá je pro mě pomoc rodiny. Ani se nedivím, že holkám, co vyrostly v děcáku a vůbec neví, jak se o dítě postarat, miminko po pár měsících seberou. Substituční léčba je pro mě berlička, která mi předtím pomohla, ale teď se chci co nejdřív dostat ven, už jí nepotřebuji, větší motivací pro život bez drog je pro mě syn,“ dodává paní Martina.

Comments