Aktuality‎ > ‎

Dobrovolníci PREVENTU

přidáno: 18. 4. 2018 10:47, autor: Kateřina Malečová Suková   [ aktualizováno 23. 4. 2018 14:07 ]
Isabela Vilingerová
Nedělám to, abych si vylepšila karmu, dobrovolnictví s sebou nese i spoustu bonusů

Čemu se jako dobrovolnice věnujete?
Pod Centrem podpory pěstounských rodin PREVENT se věnuji doučování a zajišťování programu pro děti během školení pěstounů. Druhou činnost bych nerada nazývala „hlídáním dětí“, neboť je tam široké rozpětí věku. Prevent pořádá krom jednodenních také víkendové vzdělávací kurzy pro pěstouny, které jsou velice oblíbené. Všichni dohromady stráví víkend v penzionu někde v přírodě. Během hodin, kdy probíhá pěstounský kurz, se s ostatními dobrovolníky či pracovnicemi Preventu věnuji dětem, které s sebou pěstouni vozí. Vymýšlíme pro ně různé hry a aktivity. Mám tyto víkendy moc ráda, protože je to uvolněné a pohodové. 
 
Jak vypadají vaše hodiny doučování?
Na doučování je super, že si vytvořím s dítětem individuální bližší vztah. Vždycky se snažím dítěti vysvětlit učivo nějak laicky a radím dětem své vlastní pomůcky, podle kterých jsem si dané vědomosti či pravidla zapamatovala tenkrát ve škole. Myslím, že v tomto je přidaná hodnota doučování, že to dítěti vysvětlí někdo jeho očima, poskytne mu berličku, podle které si danou informaci zapamatuje nebo si ji vysvětlí samo pro sebe, aby s ní bylo schopné pracovat. Často jsou to „vychytávky“, které paní učitelka neřekne. 
 
Kolik let už s Preventem jako dobrovolnice spolupracujete?
Tuším, že mi běží čtvrtý rok. Vždy mě zajímaly opuštěné děti a způsoby náhradní péče o ně. Pěstounská péče stojí v pozadí, většinou se mluví jen o dětských domovech, případně o osvojení. Zrovna v době, kdy jsem se rozhodla „dělat někde dobrovolníka“, jsem v univerzitní knihovně uviděla letáček z CPPR, že shánějí dobrovolníky. Takže se mi to hezky spojilo a jsem za to ráda. 
 
Volný čas je dnes pro každého cenný. Co vás přesvědčilo, že tato práce bez nároku na odměnu má skutečně smysl?
Už na gymnáziu jsem se účastnila různých dobročinných sbírek apod. Trochu mě mrzí, že jsem se dobrovolnictví nevěnovala dřív, ale měla jsem obavy, že bych nikomu nebyla ku prospěchu. Když jsem začala studovat sociální práci, řekla jsem si, že je nejvyšší čas. A byl to také ten pravý čas, protože jsem právě v CPPR. Když odhlédnu od toho nejdůležitějšího, tedy že se jedná o pomoc někomu jinému, nese to i pro mne spoustu bonusů. Čerpám zde zkušenosti pro můj budoucí profesní život. Klíčové pracovnice se mnou jednají skvěle, cítím se být součástí týmu. Navíc mi zprostředkovaly rozhovory s pěstounkami, které jsem použila do své bakalářské práce. A pak je tu samozřejmě ten příjemný pocit z vykonání dobrého skutku. Nejde ani tak o to říct si „jsem dobrej, dal jsem bezdomovci stovku“. Jde spíš o to „je to fajn, nejsem na světě úplně zbytečně“. Nedělám to proto, abych si vylepšila karmu, ale proto, že z toho někdo něco má. 
 
S jakými názory se nejčastěji setkáváte, když někde řeknete, že se angažujete jako dobrovolnice?
Řekla bych, že největší problém je v tom, že lidé nejsou seznámeni s pěstounskou péčí. Lidé chápou, že si někdo chodí povídat se starými lidmi do domova pro seniory nebo že jezdí na tábory s vozíčkáři. Ale v pěstounské péči nevidí prostor, ve kterém by pěstouni mohli potřebovat ulevit. Já sama si na žádné špatné reakce nepamatuji, ale určitě spousta lidí má problém právě s investovaným časem. Když už se chtějí nějak angažovat, tak pošlou peníze. Asi nejčastější reakce, které se mi dostalo, bylo: „Aha.“ a tím zájem opadl. Ale podle mě je dobrovolnictví super! V dnešní době, kdy všichni pořád jenom něco musí dělat a tím pádem mají ke všemu odpor, je přece bezva dělat něco dobrovolně.


Chcete se stát v PREVENTU dobrovolníkem? Informace najdete v Dobrovolnickém centru PREVENT v Českých Budějovicích a Strakonicích.

Kontakt: vanova@prevent99.cz, tel. 720 030 674

Comments