Aktuality‎ > ‎

Doléčovací centrum v Českých Budějovicích se rozšiřuje

přidáno: 14. 5. 2012 5:39, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

České Budějovice, 14. května 2012 – Doléčovací centrum Prevent v Českých Budějovicích nabízí jako jediné v Jihočeském kraji dočasné bydlení a podporu lidem, kteří se vracejí z léčby závislosti na drogách či alkoholu. V současné době je plánováno rozšíření kapacity pro ženy a matky s dětmi. V této souvislosti se zaměstnanci Občanského sdružení Prevent obracejí na veřejnost s žádostí o pomoc.

„Doléčovací centrum Prevent funguje v Českých Budějovicích již šestým rokem. Cílem zařízení je plnohodnotné začlenění osob přicházejících z léčby závislosti zpět do společnosti. Klientům poskytujeme pomoc při překlenutí těžkého období, než si najdou zaměstnání a samostatné bydlení a podporujeme je  při řešení nejrůznějších problémů,“ sděluje vedoucí Doléčovacího centra Prevent v Českých Budějovicích, Jiří Koreš a blíže vysvětluje: „Naši klienti se ocitají v situaci, kdy od nich okolí očekává abstinenci a začlenění se do běžného života, ale podmínky pro uskutečnění tohoto očekávání nejsou ideální. Pro mnohé z nich není možný návrat do svého původního bydliště, jejich vztahy jsou na pokraji rozpadu, přátelé pouze z okruhu drogově závislých. Mnozí mají dluhy, hrozí jim exekuce, navíc nemají např. ukončené vzdělání nebo jejich pracovní zkušenosti jsou takřka nulové. Proto jsou v tomto náročném období ohroženi tím, že znovu spadnou do závislosti.“

Doléčovací centrum Prevent poskytuje svým klientům vedle intenzivního doléčovacího programu s přísným režimem také chráněné bydlení. Klienti si ubytování hradí, mají zde ovšem zajištěné bezpečné a čisté prostředí oproti např. ubytovnám. „V současné době může být v Doléčovacím centru  ubytováno 11 osob - 7 mužů a 4 ženy. Zaznamenali jsme však větší zájem o naše služby ze strany žen a matek s dětmi, proto bychom rádi bydlení rozšířili. Vybavení pokojů a společných prostor již ale není ideální a především spotřebiče, jako je lednička, myčka nebo rychlovarná konvice, dosluhují. Dotace na průběh služby jsou zatím rok od roku nižší a na obnovu vybavení prostor nedostačují,“ přibližuje Koreš. Občanské sdružení Prevent proto vyzívá občany, pokud vlastní nějaký nepotřebný či nevyužívaný spotřebič, aby se obrátili na paní Petru Podzimkovou, podzimkova@os-prevent.cz. „Samozřejmě je pro nás důležité, aby daný spotřebič nebyl příliš starý či opotřebovaný. Preferujeme spotřebiče, které dlouho vydrží, aby našim klientům dobře sloužily. Za jakoukoliv pomoc, i v podobě dalšího vybavení, budeme velmi vděční,“ dodává Koreš. 

Comments