Aktuality‎ > ‎

Hazardní hraní a sázení se rozšiřuje o nové fenomény

přidáno: 19. 6. 2015 1:33, autor: Markéta Velková

České Budějovice, 19. června 2015 – Patologičtí hráči se v programu Doléčovacího centra PREVENT v Českých Budějovicích objevují od jeho založení, ale v letošním roce došlo k rozšíření kapacity centra o místa pro gamblery. V posledních letech se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří jsou závislí nikoli na drogách nebo alkoholu, ale na návykových činnostech. Patří sem například závislost na komunikačních technologiích, závislost na sociálních sítích a především patologické hraní a sázení.

Zatímco závislost na Facebooku, aplikacích chytrých telefonů a tabletů či na přispívání do internetových chatů a diskusí bere dotyčnému především čas, závislost na hazardních činnostech je motivována především možností rychlého a bezpracného získání peněz. A tak se na jednom poli mohou potkat dva lidé, z nichž jeden hraje ruletu o astronomické částky a ten druhý prohraje výplatu po dvacetikorunách v automatu. Ovšem jejich problém je společný.

Jiří Koreš, vedoucí Doléčovacího centra PREVENT v Českých Budějovicích popisuje zaměření programu určeného právě pro osoby závislé na hazardním hraní. „V individuální terapii a poradenství se více zaměřujeme na hospodaření s penězi nebo na práci s hodnotami. U závislých na hraní a hazardu se musí dávat velký zřetel na režimovou složku léčby, závislý své peníze během doléčování spravuje sám, ale podléhá kontrole. Dalším obrovským úskalím léčby je přijetí své sociální situace. Klienti mají často obrovské dluhy, což může znamenat, že řadu dalších let budou pracovat za minimální mzdu a zbytek odevzdají na splácení.“

Díky technologickému pokroku se rozšiřuje oblast hazardního hraní a sázení a objevují se v ní nové fenomény. Hrát a sázet je již možné přes internet, reálně není nutná zletilost ani vlastní účet. Lze takto hrát poker, ruletu, sázet na sport a podobně. Zároveň existuje řada stáhnutelných aplikací, které jsou dostupné a umožňují simulaci hazardních her bez možnosti výhry reálných peněz. Takto začíná řada mladistvých. Jiří Koreš dále uvádí: „Dnes už není bohužel nic neobvyklého, že řada zejména mladých kluků má problém s nadměrným hraním počítačových her, narůstá počet lidí, kteří mají problémy s užíváním sociálních sítí jako je Facebook, Twitter či stránek s pornografickým obsahem. To je trochu jiná oblast, než klasické hraní hazardních her, byť v novém kabátě. Internet a technologie tak přináší do této oblasti relativně nové možnosti, jejichž dopad nyní začínáme pozorovat v léčebných zařízeních a musíme na něj reagovat. Jde o oblast, která se vyvíjí a uvidíme, co bude následovat.“

 Příběh závislosti na automatech devětadvacetiletého Romana se začal odehrávat už na základní škole. „Ke hře na automatech jsem přišel v 8. třídě, hrál jsem na nich s přestávkami osm let. Pak už to bylo neúnosné, měl jsem deprese, ztrácel jsem nad sebou kontrolu, přišel jsem o své kamarády a rodina se ode mne začala odvracet. Mohl jsem se mít v životě celkem slušně, ale nevážil jsem si peněz, vymýšlel jsem cokoliv, jak získat finanční prostředky na hraní. Dnes se všem hernám vyhýbám, už je nesnáším, protože mě dostaly až na samé dno a jediný, kdo z toho profituje, je stát. Taky se nesmím napít, to by mě mohlo zlomit, takže abstinuji od všeho návykového. Přál bych si už konečně žít klidný život a být psychicky v pořádku. Našel jsem si práci a věnuji se sportu, rád plavu a jezdím na kole. Chtěl bych si jednou založit i rodinu a mám jeden veliký sen, který mě žene dopředu. Chtěl bych být masérem, snad se mi to podaří,“ dodává Roman z Doléčovacího centra PREVENT v Českých Budějovicích. 

Comments