Aktuality‎ > ‎

Jak dostat svou závislost pod kontrolu

přidáno: 27. 4. 2016 4:45, autor: Markéta Velková   [ aktualizováno 27. 4. 2016 4:47 ]
České Budějovice, 26. dubna 2016 – Narodil se matce, která brala drogy a na předávkování i zemřela. Sám o sobě říká, že svou závislost možná zdědil, drogy ho vždycky přitahovaly a sám je vyhledával. Nakonec se dostal až na samotné dno a jen díky své silné vůli se mu podařilo získat nad svou závislostí kontrolu. V Substitučním centru PREVENT mají terapeuti radost. Není totiž běžné potkat se zde s příběhem, který může skončit až takhle dobře.

Mirkovi je 38 let. Do Substitučního centra PREVENT v Českých Budějovicích poprvé přišel před pěti lety. Pokaždé chtěl svou situaci změnit, ale většinou to nevyšlo. Buď byl z programu centra vyloučen nebo odešel sám. V roce 2013 přišel znovu a byl klasickým obrazem, se kterým si lidé spojují narkomana – měl dluhy, byl nemocný, páchal trestnou činnost a drogy si sháněl na černém trhu. Mirek navíc neměl žádnou oporu v rodině a byl na všechno sám. „Když jsem se narodil, nechala mě moje máma v kojeneckém ústavu. Sama brala heroin a taky špatně skončila. Ještě na základní škole jsem fungoval normálně, ale pak začalo záškoláctví, drobné krádeže a skončil jsem v diagnosťáku. Drogy jsem začal sám vyhledávat, fascinovaly mě. Jenomže pak jsem se pravidelně probouzel pod mostem a přišel o všechno. Snad jsem konečně dostal rozum, každopádně už takový život dál žít nechci,“ vypráví svůj příběh Mirek.

Substituční léčba je dlouhodobá udržovací léčba pro ty, kteří aktuálně nechtějí nebo nemohou abstinovat. Pro dlouholeté uživatele tvrdých drog není jednoduché svou situaci změnit. Podávání medikace jako je metadon či Suboxon je pouze prostředek, který klientům může pomoct se z drogového kolotoče vymanit. Těžiště změny je ovšem v režimovém nastavení léčby s přesnými pravidly, psychosociální péčí a nedílnou součástí je kontrola na užívání drog a alkoholu.

Jak uvádí Lenka Moravcová, vedoucí Substitučního centra PREVENT v Českých Budějovicích, je situace, kdy klienti v léčbě několikrát selžou, běžná. „Není lehké často po několika desítkách let, kdy klient není zvyklý dodržovat jakákoliv pravidla, něco změnit. Úspěšný je podle mě ten, který přestal nelegální drogy užívat, akceptuje pravidla zařízení, mění svou sociální situaci, nepáchá trestnou činnost a pracuje na zdravotním stavu tak, aby byl soběstačný. Zcela abstinovat je dlouhodobý cíl před námi, přičemž substituční léčba je nastavena na zdravotní a sociální stabilizaci a abstinence je takovou třešinkou na dortu. Někteří klienti, kteří jsou v substituční léčbě, totiž běžně pracují, normálně fungují a mohou být třeba vaším sousedem nebo spolupracovníkem, kterého potkáváte a s drogami si tohoto člověka nijak nespojujete. V Mirkově příběhu mi přijde důležité to, že se popral s užíváním pervitinu. Reálně mu u nás hrozil opět vyhazov a on si uvědomil, že bez metadonu nejspíš znovu skončí na nelegálních drogách, tedy v kolotoči shánění peněz a pravděpodobně ho vyhodí i z ubytovny. Mirek zintenzívnil psychosociální péči a na konzultace chodil nad rámec svých povinností. Ruku v ruce s tím šlo úspěšné ukončení léčby žloutenky typu C a posléze nalezení práce. Dříve nikdy neuvažoval o životě zcela bez drog, dnes plánuje jednou vysadit i metadon a začal na tom pracovat. Hodně oceňuji to, že neměl žádnou oporu v rodině nebo v přátelích. Nikdo za něj neplatil dluhy, neměl kam se uchýlit, kde vzít peníze a přesto dokázal život změnit. Kromě nás a pracovníků v jiných drogových službách, se kterými byl v kontaktu, ho nikdo nepodporoval.“

Substituční centrum PREVENT vzniklo v Českých Budějovicích v roce 2004. Usiluje o návrat do běžného života u osob závislých na opiátových drogách, jako je například heroin, morfin nebo opium prostřednictvím substituční léčby, tedy zavedeného léčebného postupu. Cílem substituční terapie je pomoci závislému člověku zbavit se stresujícího způsobu života a zažitých drogových stereotypů a pomoci mu vrátit se zpět do běžného života.
Comments