Aktuality‎ > ‎

Mládež v Blatné se o prázdninách rozhodně nudit nebude

přidáno: 20. 8. 2014 5:04, autor: Markéta Velková

Blatná, 14. července 2014 – Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Blatné připravilo pro své návštěvníky bohatý prázdninový program. Dva dobrovolníci z Itálie a Španělska učí mladé lidi anglicky a jeden z nich také hře na bicí. Pracovníci nízkoprahového zařízení podnikli s klienty tradiční rituál začátku léta, kterým bylo přespání venku a totéž pak zopakují na konci prázdnin.

 I přesto, že o prázdninách je očekáván pokles klientů, kteří navštěvují STATION 17 - nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Blatné, nemohou si pracovníci zařízení na nedostatek návštěvníků stěžovat. Oproti minulým létům se návštěvnost zvýšila zhruba dvojnásobně. Svědčí to o tom, že se ve STATION 17 mladí lidé opravdu nenudí. Jednou z hlavních aktivit, kterou mladí využívají nejčastěji, je hudební zkušebna, kde se v současné době klienti učí hrát na bicí pod vedením Alejandra, dobrovolníka z EVS (European Volunteering Service). Ten kromě hudební výchovy doučuje mládež také angličtinu stejně jako další dobrovolník z Itálie, Stefano. Do hudební zkušebny v současné době dochází zkoušet i jedna kapela.

Před koncem prázdnin byly hlavním tématem rozlučkové večírky a s tím související konzumace alkoholu. Martin Klajn, vedoucí STATION 17 vysvětluje: „Uvědomujeme si, že rozlučka je rituálem, který musí proběhnout, po devítiletém soužití v jedné třídě se mladí lidé rozcházejí, s tímto vědomím se snažíme předávat informace, které mohou pomoci snížit rizika spojená s konzumací alkoholu u mladistvích.Učíme naše klienty plánovat dopředu, upozorňujeme je na možná rizika a komplikace. Letos se nám počet návštěvníků hodně zvýšil, tak jsme se rozhodli využít všech dostupných míst, která k našemu zařízení patří. Společně s klienty jsme posekali a uklidili část travnatého pozemku vedle NZDM, mezi stromy natáhneme slackline, lano určené pro moderní provazochodectví a tak můžeme trávit příjemný čas i venku.“ Minulý týden podnikli pracovníci STATION 17 již tradiční přespávací akci, kdy s klienty vyrazili na jednu noc přespat ven. Je to jeden z tradiční rituálů na začátku léta. Na konci prázdnin následuje další přespání venku, kterým se symbolicky uzavírají prázdniny.


„Pro klienty je čas prázdnin trochu jiným obdobím, protože najednou postrádají strukturu, kterou jim dávala škola. Pracujeme s rituály a přechody mezi obdobími života klientů, ať už v krátkodobém horizontu – např. právě začátek a konec prázdnin, nebo v dlouhodobějším aspektu, jako je třeba přechod ze základní školy na střední, odchod z rodinného zázemí na internát nebo nástup do práce,“ dodává Martin Klajn.


 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                              
Comments