Aktuality‎ > ‎

Nepropásněte tuto sobotu Železného adiktologa!

přidáno: 8. 8. 2016 2:51, autor: Markéta Velková
České Budějovice, 8. srpna 2016 – Železný adiktolog je benefiční amatérský sprint triatlon, který se po pěti letech svého opakování stal závodem těšícím se velké oblibě nejen závodníků, ale i přihlížejících. Na jedné trati se zde totiž setkávají lidé z řad veřejnosti spolu s klienty v léčbě a s odborníky na závislosti. Závodit se letos bude jako již tradičně na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích a to v sobotu 13. srpna.

Z dosud došlých přihlášek už víme, že na trať vystartuje nejméně 30 lidí, kteří jsou v léčbě nebo po léčbě závislosti a podobný počet pracovníků oboru adiktologie, z nichž nejsilnější zastoupení mají závodníci pořádající organizace PREVENT 99. Ta je největším poskytovatelem adiktologických služeb v Jihočeském kraji. Jedná se o jedinou akci svého druhu v České republice a proto se na trati závodu objeví lidé ze všech koutů republiky. 

Jedním z adiktologů, kteří se postaví na start závodu, je také Ondřej Sklenář, předseda České asociace adiktologů, který závod vnímá jako skvělou příležitost seznámit širší veřejnost s oborem adiktologie. „Triatlon, který je otevřený jak pracovníkům z oboru adiktologie, tak klientům v léčbě a také veřejnosti je mi mnohem milejší a bližší, než různé zastrašující kampaně a články, které vyvolávají spíše strach a v konečném důsledku jsou mnohdy kontraproduktivní. Samozřejmě je možné se během roku potkat i s jinými sportovními akcemi typu Během proti drogám či Koše proti drogám, ale zde je jeden podstatný rozdíl. Akce Železný adiktolog proti nikomu nebojuje, ale snaží se představit obor široké veřejnosti, otevřít další prostor pro dialog a k tomu nabízí unikátní příležitost, aby si každý osobně vyzkoušel triatlon ve zkrácené, tedy pro většinu z nás absolvování možné délce. Pro mě osobně je to navíc možnost jak se potkat s kolegy z oboru jinde než na odborné konferenci či formálním jednání. A také alespoň jednou za rok navštívit pěkné město jakým jsou České Budějovice,“ uvádí Ondřej Sklenář.

V 11 hodin startuje triatlon půlkilometrovou plaveckou disciplínou v Malši, která se promění v cykloetapu ve Stromovce dlouhou 20 km a končí pětikilometrovým během proti proudu Vltavy. Start, cíl i střídací depo bude umístěno na Sokolském ostrově, kde tedy bude velmi živo a kde také okolo 13:30 proběhne vyhlášení závodu. A pro ty, kteří toho nebudou mít dost, je ve 20 hodin večer připravena v MC Fabrika afterparty, kde zahraje skupina HARVESTER a hosté. 


Kromě podívané na sportovní výkony závodníků bude možné v průběhu závodu navštívit stánek adiktologie, kde budou k dispozici informace o službách pro závislé. Tou je například nově vzniklá Poradna pro nelátkové závislosti PREVENT, jejíž pracovníci budou ve stánku k dispozici pro rozhovory o tématu závislosti. Návštěvníci si zde také budou moci vyzkoušet TOXI BRÝLE, které dokážou navodit vidění po užití různých psychotropních látek. Občerstvení na akci budou zajišťovat současní nebo bývalí klienti Nízkoprahových zařízení pro děti a mládež PREVENT v rámci nácviku ve svém tréninkovém stánku. Nebudou chybět také tradiční dětské atrakce a soutěže pro děti a v čase mezi posledními doběhy závodníků a vyhlášením výsledků trocha živé hudby. 

Akcí bude provázet Martin Klajn, jeden ze skalních pracovníků pořádající organizace PREVENT 99. a jak uvádí její ředitel, Michal Němec, závod má speciální filozofii: „I když měříme časy a vyhlašujeme výsledky, chceme odměňovat každého, kdo trať absolvuje. Závod proto nenabízí lukrativní odměny medailistům, nýbrž myslí na všechny. Každý, kdo doběhne do cíle si kromě zážitku odváží tradiční železnou medaili tvaru A a také tričko s logem závodu.“ Amatérský triatlonový závod Železný adiktolog se koná pod záštitou Primátora města České Budějovice Ing. Jiřího Svobody, přednosty kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze Prof. PhDr. Michala Miovského, Ph.D., prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Ing. Jiřího Horeckého, Ph.D., MBA a České asociace adiktologů. Akci rovněž finančně podpořily Lesy ČR.
Comments