Aktuality‎ > ‎

O Vánocích schází dětem v dětských domovech rodina, a ne nové hračky

přidáno: 18. 12. 2017 2:09, autor: Michal Němec

Před třemi lety si paní Lucie Ž. vzala do pěstounské péče sedmiletou Nikolku. „Když psala Ježíškovi, její seznam dárků byl třikrát delší než našich dvou dětí dohromady. Nakonec dostala to, co jsme si mysleli, že si přeje nejvíc,“ popisuje Lucie první společné Vánoce. Štědrý den ale nakonec dopadl jinak, než čekali. „Poté, co Nikolka rozbalila dárky, ztropila neskutečnou scénu. Křičela a plakala, že nedostala všechno, o co si Ježíškovi napsala.“ Rodině to bylo líto, zvlášť, když některé hračky skončily ještě o Vánocích rozbité nebo zastrčené pod postelí. Mezi svátky pak přišel obrovský balík plný plyšáků, pastelek a sladkostí od Nikolčiných biologických rodičů. „Dopadlo to stejně. Nejdřív velká radost při rozbalování, ale druhý den už nic. Došlo nám, že takové balíky dostávala Nikolka od rodičů celé tři roky, kdy žila v dětském domově. Vždy s přiloženým dopisem, jak se jim stýská, jak na ni myslí a s odůvodněním, proč se na ni opět nepřijedou podívat,“ vypráví o svých zážitcích. Další Vánoce v pěstounské rodině už ale prožili bez scén. „Je pro nás krásné pozorovat, jaké pokroky dělá,“dodává Lucie. 

V ústavních zařízeních dnes žije více než sedm tisíc dětí. Každoročně se před Vánocemi objevují různé kampaně vybízející lidi k obdarovávání dětí, které v nich žijí. Podle vedoucí Centra podpory pěstounských rodin Anny Němcové ale tyto děti potřebují především rodinu. „Pro většinu dětí, které dlouho žily bez rodičů v dětském domově, jsou dárky a všechny věci kolem prostě spotřební zboží. Nemají k nim vztah, nestarají se o ně,“ vysvětluje s tím, že děti, které si zažily zanedbávání nebo ubližování od svých rodičů, často nemají rády ani samy sebe. „Neumí si vytvořit hluboký vztah s jinými lidmi a často hromadí věci. Nikdy ale nemají dost, protože věci jim nemůžou dát to, co jim opravdu schází. Lásku. Tu jim může dát jenom milující rodina, třeba ta pěstounská,“ myslí si Anna Němcová.

Nezisková organizace PREVENT  99 z.ú., která dlouhodobě spolupracuje s desítkami pěstounů v Jihočeském kraji, se snaží získat pro myšlenku pěstounství nové rodiny. „Rádi bychom, aby se lidi v tento předvánoční čas zamysleli nad tím, jestli by se třeba zrovna oni nemohli stát pro děti v dětských domovech dobrými náhradními rodiči. Teprve pokud si zjistí a ověří, že pěstouny být nemůžou, ať jim pošlou dárek,“ shrnuje Anna Němcová. Zájemci o náhradní péči získají všechny potřebné informace v Centru podpory pěstounských rodin PREVENT ve Strakonicích.

Chcete se dozvědět více o náhradní rodinné péči? To je možné třeba ZDE

Comments