Aktuality‎ > ‎

PREVENT 99 z.ú. podpořil rodiče drogově závislých dětí, aby nezapomínali žít si svůj život

přidáno: 6. 9. 2018 1:45, autor: Kateřina Malečová Suková   [ aktualizováno 6. 9. 2018 1:54 ]
Nezisková organizace PREVENT 99 z.ú. zorganizovala od 31.8. do 2.9.2018 Terapeuticko - relaxační víkend pro rodiče dětí závislých na drogách z Česka a Německa. Během setkání, které se uskutečnilo ve Špičáku na Šumavě, probíhala terapeutická sezení vedená třemi zkušenými terapeuty z obou zemí. Tým tvořil Tomáš Brejcha, Kateřina Vickers a Gerhard Krones.

„Všichni rodiče chtějí pro své děti jen to nejlepší a rodiče drogově závislých dětí netvoří žádnou výjimku. V momentě kdy se však tito rodiče svěří s tím, co je potkalo svým přátelům, sousedům, a bohužel i některým profesionálům, jsou konfrontování s odsouzením, bezmocí a výčitkami, kterými jsou již tak jako tak zahlceni. Během našeho víkendového setkání s nimi pracujeme na vytvoření láskyplného vztahu ke svým dětem a i k nim samým a zároveň na odmítnutí drogy jako takové,“ říká terapeutka Kateřina Vickers.

 

Němečtí i čeští rodiče se účastnili terapeutických sezení, které střídaly relaxační techniky. Dostatek času byl věnován i na neformální a soukromé rozhovory mezi rodiči a na individuální konzultace.

 

„Víkend byl velmi emocionálně náročný jak pro rodiče, tak pro nás - terapeuty. Nakonec rodiče odjížděli spokojeni a podpořeni v tom, aby dokázali zvládat tak těžkou situaci jako je užívání drog jejich dětí. Cílem bylo kromě vzájemného sdílení i podpora rodičů, aby nezapomínali na svoje životy a dokázali si život užívat navzdory tomu, že si jejich děti vybraly drogu jako svého partnera v životě,“ uvádí terapeut a vedoucí Adiktologické poradny PREVENT Bc. Tomáš Brejcha. Víkend také umožnil rodičům vybudovat podpůrnou síť, aby i po skončení společného setkání mohli navzájem zůstat v kontaktu a vzájemně se podporovat.

 

Veškeré aktivity simultánně překládali dva profesionální tlumočníci a s upřesněním komunikačních nuancí pomáhala i česko-německá terapeutka Kateřina Vickers, jenž má zkušenosti s klientskou prací v obou jazycích.

 

Rodiče z obou zemí si tak porozuměli nejen díky překladatelům, ale i kvůli sdílení společných problémů. „Sousedi spolu musí mluvit. O tom co je těší, ale také o tom, co jim přináší starosti. K tomu patří i téma drogy. Protože nejenom svoboda, nejenom láska, ale také drogy a utrpení, které je s nimi spojeno, nezná hranice,“ vzkázal všem zúčastněným spisovatel Jaroslav Rudiš, patron česko-německého víkendu.

 

Projekt se konal s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

Projektovými a finančními partnery setkání se stali Lions Hilfswerk, Lions Club Weiden Goldene Straße a Repräsentanz des Freistaats Bayern in der Tschechischen Republik.

  

Comments