Aktuality‎ > ‎

PREVENT BOJUJE PROTI ŠÍŘENÍ HIV A JINÝCH INFEKČNÍCH NEMOCÍ

přidáno: 30. 11. 2010 23:46, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

 

PREVENT BOJUJE PROTI ŠÍŘENÍ HIV A JINÝCH INFEKČNÍCH NEMOCÍ

 

České Budějovice, 30. listopadu 2010 – Světový den boje proti AIDS letos připadá na středu 1. prosince. K této příležitosti se občanské sdružení PREVENT rozhodlo uspořádat rozsáhlou informační kampaň. Informovat bude PREVENT o svých službách v ulicích všech větších měst, kde působí.

 

Občanské sdružení PREVENT se již jedenáct let zabývá prevencí zneužívání návykových látek a rozsahem své činnosti je největším sdružením poskytujícím protidrogové služby v Jihočeském kraji. Výrazně tak přispívá k zabránění šíření HIV a hepatitid (infekčních žloutenek) a dalších infekčních nemocí. Jak konkrétně PREVENT pomáhá, vysvětluje jeho odborná ředitelka, Mgr. Anna Němcová: „Náklady na léčiva jednoho člověka nakaženého hepatitidou typu C jsou průměrně 300 000 Kč. Obdobné jsou náklady na jeden rok podpůrné léčby jednoho člověka nakaženého virem HIV. Roční náklady na sterilní injekční materiál, díky kterému se uživatel drog nenakazí, jsou přibližně 6000 Kč. Jihočeské terénní programy a kontaktní centra PREVENT každoročně bezpečně zlikvidují více než 100 000 kusů použitých injekčních stříkaček, většina z nich by přitom byla zdrojem některé z infekčních nemocí,“ a dále dodává: „u příležitosti Světového dne boje proti AIDS, který připadá na středu 1. prosince, jsme se rozhodli uspořádat informační kampaň o našich službách v ulicích větších měst, kde PREVENT působí. Lidé budou mít možnost se s našimi službami blíže seznámit a případně je také podpořit.“

 

Za rok 2010 se virem HIV podle statistik České společnosti AIDS pomoc k 31.srpnu nově nakazilo 198 osob, celkem je to již 1470 osob od roku 1986, kdy se začal virus HIV v České republice šířit. V Jihočeském kraji se přitom jedná o 46 nakažených. Tato čísla nejsou ovšem zcela přesná, neboť se jedná o osoby, které se nechaly otestovat. Každoročně v naší republice přibývá nejméně 190 nově nakažených.

 

Virem hepatitidy C jsou infikovány přibližně dvě desetiny procenta občanů ČR. Znamená to, že nemocí trpí každý pětistý občan naší republiky. Počet však roste čím dál rychleji. V roce 1993 bylo hlášeno 158 nových případů hepatitidy C, v roce 2003 jich bylo 846 a v posledních letech se nově nakazí více než tisíc osob ročně.

 

 

Kontakt:

Mgr. Anna Němcová

Odborná ředitelka

Občanské sdružení PREVENT

nemcova@os-prevent.cz

tel: +420 607 770 655

Comments