Aktuality‎ > ‎

Problémy s hazardním hraním a sázením přibývají

přidáno: 1. 8. 2016 4:47, autor: Markéta Velková
České Budějovice, 28. července 2016 – V Českých Budějovicích vznikla na jaře letošního roku nová poradna pro nelátkové závislosti. Navštěvují ji lidé, kteří mají potíže s hazardním hraním, sázením na sport nebo ti, kteří propadli počítačovým hrám. Poradnu díky podpoře z Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky založila nezisková organizace PREVENT 99, která na území jižních Čech působí již 17 let.

Poradna vznikla letos na jaře na základě několika skutečností. Hlavním důvodem je fakt, že obecně v České republice přibývá problémů s hazardním hraním a sázením. Jak popisuje Jiří Koreš, vedoucí Poradny pro nelátkové závislosti, rostou vklady do herních zařízení a hráči se stále více objevují v ostatních službách neziskové organizace PREVENT 99. „Problémem je on-line hraní a sázení, které mělo boom před pár lety a nyní se začínají projevovat jeho socioekonomické dopady na hráče. Dalším důvodem pro vznik poradny jsou zkušenosti a podpora z Rady vlády. Před čtyřmi lety jsme založili on-line poradnu pro osoby, které mají problém s hraním počítačových her. Tento projekt sice zanikl, ale poskytl nám cenné zkušenosti, které nyní, když vláda poskytuje podporu, můžeme využít,“ uvádí Jiří Koreš.

Poradna pro nelátkové závislosti funguje jako jiné ambulantní zařízení zaměřené na závislosti. Klienti se objednají přes telefon či e-mail a během jejich první návštěvy se s nimi terapeuti poradny dohodnou na dalším léčebném postupu. Poskytována je hlavně individuální psychoterapie a poradenství včetně rodinného a dluhového. Každý čtvrtek večer pak probíhá podpůrná skupina pro hráče a sázkaře. „Přesto, že fungujeme teprve krátce, tak si k nám našlo cestu už 9 klientů a několik rodin. Podstatnou část klientů tvoří sázkaři na sport, jejichž dluhy se pohybují v řádech statisíc až milionů. Začínají chodit také rodiny a partneři hráčů. Samostatnou skupinou jsou on-line klienti, které i sami oslovujeme a komunikujeme s nimi prostřednictvím internetu. Okrajově pracujeme i s nadužíváním sociálních sítí nebo pornografických stránek. Cílem je poradit a zprostředkovat klientům léčbu a pomoc. V tomto duchu také pracujeme na samostatných stránkách www.neprohraj.se a stejnojmenné kampani, která nám pomůže klienty oslovovat,“ vysvětluje Jiří Koreš.

Do poradny si našla cestu také pětatřicetiletá Simona, která začala před třemi lety sázet na sportovní zápasy a situace se jí vymkla z ruky. „Bohužel jsem při soudním vyrovnání s bývalým partnerem přišla o poměrně velký obnos a těžko jsem se smiřovala se ztrátou peněz. Chtěla jsem je získat zpět a tak jsem začala sázet. To, že mám problém jsem si uvědomila, když jsem si začala brát půjčku za půjčkou,lhala jsem svým nejbližším a dost jsem se změnila. Trpěla jsem depresemi, skoro jsem nejedla a ani nespala. Moc dobře si uvědomuji, co jsem způsobila svému okolí. Lidé mi přestali věřit a je těžké si právě důvěru znovu vybudovat. Chtěla bych žít normální život, vážit si opravdových věcí a věřím, že to zvládnu. Potřebuji ale pomoc a proto chodím sem do poradny,“ vypráví svůj příběh klientka Simona.

Českobudějovickou Poradnu pro nelátkové závislosti PREVENT najdete v Novohradské ulici. Pro veřejnost je otevřená od úterý do čtvrtka od 11 do 18 hodin. Po prázdninách bude otevřená každý den v týdnu. Telefonicky je možné se už dnes objednat na kterýkoliv den v týdnu. Podrobnosti získáte na stránkách www.pnz.prevent99.cz nebo na facebooku.

Comments