Aktuality‎ > ‎

Provoz nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ve Strakonicích byl slavnostně zahájen

přidáno: 28. 3. 2013 7:45, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

Strakonice, 28. března 2013 – Ve Strakonicích vzniklo nové nízkoprahové zařízení pro děti a mládež nazvané CROSS. Starosta města Pavel Vondrys a místostarostka Ivana Říhová včera ve 13 hodin přestřihli pásku a tím slavnostně zahájili provoz zařízení. CROSS je už devátým zařízením občanského sdružení PREVENT, které ve Strakonicích provozuje také kontaktní centrum.

Starosta města Strakonice Pavel Vondrys s místostarostkou Ivanou Říhovou při stříhání pásky...

Včera se v prostorách bývalých školních dílen ZŠ Lidická ve Strakonicích sešlo mnoho významných hostů na slavnostním otevření nově vzniklého nízkoprahového zařízení pro děti a mládež. Tyto prostory byly uzpůsobeny tak, aby mohly sloužit mladým lidem ve věku od 14 do 26 let. Hosty přivítal Michal Němec, výkonný ředitel a předseda občanského sdružení PREVENT. Poté následoval proslov strakonického starosty Pavla Vondryse, který společně s místostarostkou Ivanou Říhovou také přestřihl pásku a tím slavnostně zahájil provoz centra.

Mezi zajímavými hosty se objevili například ředitelé strakonických škol a dalších veřejných institucí města. Michal Němec při zahájení uvedl: „Dotace na vznik a provoz nového nízkoprahového zařízení od MPSV je sice velmi podstatná, pořád je to ale pouze 50 procent optimálního rozpočtu. V této finanční relaci by nebylo možné službu poskytovat při dodržení všech standardů ani omezeně. Proto městu Strakonice patří velký dík za jeho finanční spoluúčast, která je pro vznik a provoz služby zásadní.“

 

O zajímavý doprovodný program se v CROSSu postarala skupina Tekknical Hard Cirkus, jejíž tři členové předvedli žonglování, ukázku tréninku na ohňovou show (bez ohně) a nabídli své vybavení k ozkoušení. Hrálo online vysílání rádia Vrak, které tvoří NZDM Vrakbar Jihlava a dále byl návštěvníkům pouštěn záznam z jiných nízkoprahových zařízení v České republice. Hosté také mohli na zdech centra zanechat své barevné otisky rukou a tak vyzdobit interiéry zařízení.

 

O tom, jak také lze ve strakonickém nízkoprahovém zařízení trávit čas, se přesvědčili sami zástupci města, kteří otestovali např. nový fotbálek.


Petr Černý, vedoucí CROSSu přibližuje činnost zařízení: „Každý návštěvník si u nás může třeba zahrát fotbálek nebo další deskové hry, je možné si zde zatančit a chystáme se vybavit hudebními nástroji a nahrávacím zařízením hudební zkušebnu. Je ale úplně v pořádku přijít jen tak posedět a popovídat si s kamarády. nebo s našimi pracovníky o svých starostech, poradit se a získat informace. Pracovníci CROSSu mohou třeba i pomoct s doučováním nebo poradit, podat informace, které by mohly být pro mládež cenné.“


 

NZDM CROSS je pro děti a mládež od 14 do 26 let otevřeno ve dnech PO-ČT od 14 do 19 hodin.

Comments