Aktuality‎ > ‎

Respitní pobyty pomáhají dětem i rodičům

přidáno: 22. 9. 2016 23:38, autor: Markéta Velková   [ aktualizováno 22. 9. 2016 23:41 ]
České Budějovice, 21. září – Je konec srpna a do šumavského Javorníku se sjíždí parta dětí, aby prožila prázdninové dobrodružství a přivezla si z tábora domů spoustu zážitků. Jedno mají účastníci tohoto tábora společné – všichni vyrůstají v pěstounských rodinách, protože v životě neměli tolik štěstí jako jiné děti a z různých důvodů nemohou žít se svými biologickými rodiči.

Respit je služba pro pěstouny, kteří se celoročně starají o přijaté děti. Děti v pěstounské péči prožily v raném věku trauma, byly mnohokrát opouštěny a zraňovány a navázání citového vztahu, pocitu důvěry a lásky stojí velké úsilí. A pro ty rodiče, kteří se navíc starají o dítě se zdravotním handicapem, je možnost odpočinku takřka nulová. Z tohoto důvodu novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí zakotvuje právo pěstounů na 14 dní odpočinku v roce.

Anna Němcová, vedoucí Centra podpory pěstounských rodin PREVENT vysvětluje: „Pokud pěstouni pečují o zdravé děti školního věku, většinou to řeší tím, že je pošlou na tábor, který jim zaplatíme. Hodně malé děti a děti, které užívají léky nebo mají jiné zdravotní problémy, ale na běžné tábory nemohou. Proto jsme uspořádali pobyt, resp. tábor, na který jsme se snažili vzít zejména ty děti, které se na jiný dětský pobyt za celé prázdniny nedostaly. Našemu nejmenšímu účastníkovi byly 4 roky a jiné děti se potýkaly s nejrůznějšími specifickými potřebami, např. enurézou, enkoprézou, mentálním handicapem či psychiatrickou medikací. Velká část těchto problémů má příčiny v tom, čím si děti prošly v minulosti. Byly s námi ale samozřejmě i zdravé děti. Program byl klasický táborový, pořádali jsme nejrůznější hry a soutěže, chodili se koupat a jezdili na výlety. Hráli jsme si na Školu superhrdinů. Každé dítě, i když si to o sobě možná nemyslí, má totiž nějakou naprosto jedinečnou vlastnost, kterou se jen musí naučit uplatnit anebo ji třeba jen u sebe objevit. Superhrdinové ale byli také vedoucí, kteří se o děti celý týden starali a kteří si na sebe odvážně vzali tu zodpovědnost za 25 dětí, které jsou i nejsou jako všechny ostatní děti.“

Jednou z pěstounek, která měla na Javorníku tři děti, je paní Račáková. V péči má tři sourozence a to již pět let. Jedno z jejích dětí je postižené a nemohla pro něj sehnat žádný tábor. „Naše děti jsou na sebe hodně vázané a nechtějí být jeden bez druhého. Díky organizaci PREVENT 99 jsem letos s klidným srdcem mohla poslat všechny děti na společný tábor a tak to bylo poprvé po pěti letech, kdy jsem si mohla opravdu odpočinout. Děti přijely z pobytu nadšené, vyprávěly spoustu zážitků a doma mají stále vystavené výrobky, které si přivezly. Příští rok by chtěly jet znovu,“ vypráví o svých zkušenostech s respitním pobytem paní Račáková. 

                    
          
Jihočeská nezisková organizace PREVENT 99 letos uspořádala první respitní pobyt a vzhledem k dobrým ohlasům se bude příští rok konat další. V plánu jsou také kratší, víkendové pobyty pro malé děti předškolního věku, pro které je týden příliš dlouhý. PREVENT 99 celoročně spolupracuje s mnoha pěstounskými rodinami, které doprovází a podporuje. Respitních pobytů se ale mohou zúčastnit i děti pěstounů z celého Jihočeského kraje, kteří by takovou službu potřebovali.
Comments