Aktuality‎ > ‎

Smrt žije v každém z nás…

přidáno: 13. 10. 2017 1:19, autor: Michal Němec


Pracovníci Kontaktních center PREVENT Prachatice a Strakonice se symbolickým vypuštěním vodního lampionu rozloučili s klienty, kteří  během několika posledních let zemřeli. 

Při práci se závislostmi se s tématem smrti a umírání setkáváme celkem pravidelně. Díky životnímu stylu klientů se řada z nich každodenně pohybuje na samé hranici života a smrti. Často nás překvapuje, jakou zátěž dokáže lidské tělo po určitou dobu snášet…

Kolem užívání drog se stále vyskytuje řada mýtů a stereotypů – nejčastěji slýcháme, že si „za to mohou sami“ a drogové služby je v jejich počínání ještě podporují. Ale tak jednoduché to není. Pro řadu z našich klientů je užívání návykových látek určitou „životní strategií“, kterou reagují na situace, které v jejich životě nějakým způsobem nefungují. Bohužel tato „strategie“ přináší řadu negativních důsledků (vliv na zdravotní a psychický stav uživatelů i jejich okolí, život na hraně zákona, sociální izolace atp.).  Není proto náhoda, že častými tématy našich rozhovorů s klienty jsou zničená důvěra a samota.

Z druhé strany se díky našim kontaktům s klienty dozvídáme i o světlejších stránkách jejich životů. Řada z nich byla a je velmi talentovaných – od hudebníků, výtvarníků a jiných umělců až ke sportovcům, kteří často dosahovali solidních výsledků. Pomáhá nám to nacházet i jinou identitu klientů, než jen tu „feťáckou“. Někdy se díky tomu daří motivovat i samotné klienty až směrem k abstinenci. A u těch,  u kterých  je smrt rychlejší, než abstinence, nám v mysli zbudou alespoň obrazy lidí, jejichž lepší stránka byla ukryta za mlhou drogové kariéry.

Vypuštěním vodního lampionu, spojeného s našimi vzpomínkami na zesnulé uživatele našich služeb, chceme vytvořit opakující se rituál. Ten nám umožní pravidelně si připomínat všechny zesnulé, které bychom během běžného provozu našich zařízení jen obtížně uctili. Tímto rituálem jsme chtěli říct prosté: Vzpomínáme.

 

Comments