Aktuality‎ > ‎

Vánoce v Doléčovacím centru

přidáno: 19. 12. 2012 5:19, autor: Michal Němec

Tisková zpráva 

České Budějovice, 19. prosince 2012 – Vánoční čas je pro většinu lidí šťastnou a veselou dobou plnou dětského smíchu, radostného očekávání, dobrého jídla, setkávání s rodinou a přáteli a sledování televizních pohádek a dalších vánočních pořadů. Kdo by si myslel, že je to v Doléčovacím centru PREVENT v Českých Budějovicích jinak, mýlil by se.

 

Doléčovací centrum Prevent funguje v Českých Budějovicích již šestým rokem. Cílem zařízení je plnohodnotné začlenění osob přicházejících z léčby závislosti zpět do společnosti. V současné době se zde nachází celkem deset lidí - osm mužů a dvě ženy.

Pro všechny je v centru připravena sváteční večeře, kterou připravují pracovníci centra několik dnů před Štědrým dnem. Té se kromě současných klientů zúčastní i všichni ti, kteří jsou už vyléčení a ještě nemají úplně nový život již odříznutý od všech zařízení PREVENTU. Část klientů letos odjíždí strávit svátky ke svým rodinám nebo se jedou podívat do léčebny, pokud jim to práce dovolí. Čtyři klienti zůstávají celé Vánoce v centru, které je na období adventu vyzdobené vánoční výzdobou připravenou samotnými obyvateli centra.

Jedním z těch, kteří zůstávají v Doléčovacím centru, je čtyřiadvacetiletý Jirka. „Na vánoce se už moc těším spolu s dalšími klienty, se kterými se na svátky už týden připravujeme. Holky napekly cukroví a kluci se postarají o pořádek a výzdobu domu. Pro některé z nás to budou po letech první vánoce, které prožijeme čistí a střízliví, což je podle mě to nejdůležitější. Moc si vážím toho, že mám novou práci, která mě povzbuzuje v léčbě a dává všemu smysl. Osobně se taky moc těším na rodiče, ke kterým pojedu na dva dny v rámci povoleného výjezdu,“ přibližuje Vánoce v PREVENTU Jirka.

Další obyvatelkou Doléčovacího centra je třiatřicetiletá maminka Petra z Prahy se svou čtyřletou dcerou. „S partnerem, se kterým jsem byla pět let, jsme se rozhodli jít na léčení, protože náš život byl už jen samé trápení. On to ale dlouho nevydržel a začal znovu brát drogy. Já jsem z bohnické léčebny nastoupila rovnou do komunity pro matky s dětmi a už v polovině léčby jsem se rozhodla jít na doléčovák a vybrala si PREVENT, protože je tady rodinné prostředí, malá tu může chodit do školky a je tady i nabídka práce. Kdykoliv nám není dobře, zajdeme za kterýmkoliv z terapeutů, kteří jsou na odbornou pomoc vyškolení. Zatím si nemohu dovolit splnit dcerce přání k Ježíškovi, ale jsem šťastná, že jí tady můžu být dobrou a střízlivou mámou,“  vysvětluje Petra.

Na přelomu roku do Doléčovacího centra přijdou další klienti, o centrum je veliký zájem a stále je nutné žadatele z kapacitních důvodů odmítat. V letošním roce došlo k rozšíření kapacity pro matky s dětmi. Jiří Koreš, vedoucí Doléčovacího centra uvádí: „Obrátili jsme se na naše sponzory, spřátelené organizace i veřejnost s prosbou o dary jak finančního charakteru, tak i věcné. Dostali jsme dvě nové ledničky, nádobí, povlečení, ale stále potřebujeme nové spotřebiče, protože většina z těch, které máme, jsou darované a nevíme, kdy doslouží. Jsme rádi za jakoukoliv pomoc.“

Comments