Aktuality‎ > ‎

Vánoce v Preventu

přidáno: 21. 12. 2014 23:44, autor: Markéta Velková

České Budějovice, 22. prosince 2014 – Tak jako každý rok, připravují se některá zařízení českobudějovického občanského sdružení PREVENT na Vánoce. Nejinak je tomu v Doléčovacím centru, kde se zpravidla Vánoce nesou v poklidném duchu pohody a radosti.

Již osm let funguje v Českých Budějovicích Doléčovací centrum PREVENT. Centrum má za úkol znovu začlenit osoby přicházející z léčby závislosti zpět do společnosti. Klienti centra musí dodržovat přísná pravidla proto, aby dokázali zvládnout pro ně velmi těžký úkol – vrátit se zpět do společnosti, do zaměstnání, obnovit vztahy s rodinou a zbavit se závislosti jednou provždy. V současné době je v Doléčovacím centru ubytováno jedenáct klientů a pět sem dochází ambulantně. Celkem se v letošním roce účastnilo programu 45 klientů, což je obvyklý standard za poslední roky. Stejně tak je obvyklé, že dalších zhruba 30 klientů do programu nenastoupí často kvůli plné kapacitě zařízení.

Momentálně žije Doléčovací centrum vánoční atmosférou. Jiří Koreš, vedoucí Doléčovacího centra PREVENT popisuje přípravy na Vánoce: “Minulý týden proběhla tradiční vánoční komunita, kde se setkávají jak současní klienti, tak vyléčení absolventi, kterým to zaměstnání dovolí. Letos se sešlo 25 klientů včetně pěti dětí. Klientky napekly cukroví, kluci uklidili a pomohli s přípravou. Společné setkání děláme vždy trochu dříve, protože část klientů má přes svátky dovolenou a odjíždí za rodinou a část zůstává v práci. Povinností klientů našeho centra je legálně pracovat a většina klientů si najde práci do měsíce po nástupu, jinou možnost ani nemají, protože je samozřejmostí, že se zde platí nájem. Každý rok část klientů zůstává v centru i přes svátky, protože nemají nikoho, za kým by odjeli. Na Silvestra ale musí všichni přijet zpět a být zde, je to jeden z nejrizikovějších dnů v roce, zejména pro bývalé alkoholiky. Pravdou je, že i Vánoce jsou z hlediska abstinence rizikové a to zejména pro osamělé klienty. Zde mají alespoň možnost být spolu v prostředí bez drog a snížit tak riziko relapsu.“

Jednou z klientek Doléčovacího centra je dvaadvacetiletá Monika, která je zde ubytovaná se svými dvěma dětmi. Monika stráví Štědrý den se svou rodinou a manželem v centru a je velmi vděčná za to, že dostala novou šanci a může se svou závislostí bojovat. „S drogami jsem začala v šestnácti letech a to z úplné hlouposti. Naši se rozvedli, já jsem pendlovala od jednoho k druhému a měla jsem všechno, na co jsem si vzpomněla. Začala jsem se nudit, zkoušela kdeco a nakonec skončila se závislostí na Pervitinu. V osmnácti letech se mi narodil chlapeček a po dvou letech holčička. Problémy s drogami přetrvávaly dál, manžel se dostal do vězení a když ho letos pustili, měla jsem strach, že to neustojíme a raději jsem odešla s dětmi do Doléčovacího centra. Manžel si našel práci, která ho moc baví a hezky se stará o děti. Věřím, že to společně zvládneme,“ vypráví Monika svůj příběh.

Další z českobudějovických zařízení PREVENTu - Kontaktní centrum chystá na pondělí 22. večeři pro všechny klienty, kteří nemají střechu nad hlavou. Tuto slavnostní večeři může PREVENT uspořádat díky finanční dotaci od společnosti Lesy ČR s.p., která se v letošním roce podílela i na dovybavení Doléčovacího centra.

Comments