Aktuality‎ > ‎

Vánoce v Preventu jsou dny plné radostných očekávání

přidáno: 20. 12. 2013 1:12, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

České Budějovice, 20. prosince 2013 – Všechna zařízení občanského sdružení PREVENT se připravují na Vánoce. Nejvíce práce, ale také radosti čeká pracovníky i klienty Doléčovacího centra v Českých Budějovicích. Tam se totiž jedné z klientek narodilo děťátko. Na svět mělo přijít až na Štěpána, ale zřejmě se rozhodlo užít si svého prvního Ježíška a narodilo se o týden dřív.

 Cílem českobudějovického Doléčovacího centra je plnohodnotné začlenění osob přicházejících z léčby závislosti zpět do společnosti. Dlouhodobě je kapacita centra plně vytížena, je zde jedenáct lidí a dvanáctého člena osazenstva přivítali pracovníci i klienti centra v těchto dnech.

Sedmadvacetiletá Simona je závislá už 11 let. K užívání tvrdých drog jí přivedl vlastní otec, závislý už mnoho let. První dávku pervitinu jí dal také on. Drogy jí podával pravidelně, začal jí zneužívat a týrat. Bylo velmi těžké vymanit se z otcova vlivu, Simona se několikrát pokoušela s drogami přestat, ale nikdy neměla dostatečnou motivaci. „Všechno se změnilo až poté, co jsem zjistila, že jsem těhotná. Už jsem na tu tíhu nebyla sama, okamžitě jsem cítila silné pouto s dítětem, které jsem nosila, věděla jsem, že mě bude potřebovat a zároveň jsem potřebovala já jeho, abych dokázala s drogami úplně přestat. Teď jsem už sedm měsíců čistá, narodil se mi zdravý chlapeček a jsem moc šťastná. Vím, že to všechno ještě není za mnou, ale v Doléčovacím centru to určitě zvládneme, mám skvělou terapeutku, která mi moc pomáhá,“ vypráví Simona. Pobyt v centru bude nejen Simoně, ale všem matkám s dětmi prodloužen z dosavadních šesti měsíců na dvanáct. „Z našich zkušeností vyplynulo, že půlroční pobyt je pro matky s dětmi poměrně krátká doba a tak jsme se rozhodli jejich pobyt prodloužit na dvanáct měsíců. Za tuto dobu by již měly být matky léčící se ze závislosti připraveny pro život venku, protože jejich adaptace na normální podmínky je velmi obtížná,“ vysvětluje Jiří Koreš, vedoucí Doléčovacího centra a dodává: „S příchodem našeho prvního novorozence v historii Doléčovacího centra se zvedla velká vlna solidarity ze strany zaměstnanců o.s. PREVENT, kteří nám poskytli většinu potřebné výbavy pro miminko. Díky finanční dotaci od Lesy ČR jsme mohli pokoje klientů vybavit novými psacími stoly. Vánoce jsou u nás už v plném proudu, minulý týden jsme pořádali slavnostní večeři, které se zúčastnili jak současní klienti tak i ti, kteří jsou už vyléčení a přijeli se na nás podívat. Máme dlouhodobě vysokou úspěšnost při návratu klientů do běžného života, více než 60% klientů to zvládne dobře a k relapsu u nich už nedojde. Současní klienti centra se také postarali o vánoční výzdobu, holky tady napekly cukroví a provoz centra zůstane mezi svátky bez omezení.“

 V současné době má těhotné klientky v léčbě také Substituční centrum PREVENT. K tomu uvádí jeho vedoucí Lenka Moravcová: „V současnosti poskytujeme péči i dvěma těhotným klientkám. Jedna očekává své dítě v době vánočních svátků. Obě jsou dobře stabilizované a jsou v programu delší dobu, takže zvláštní péče a dohled nejsou nutné. Výhodou režimu nastaveného v Substitučním centru je, že jsme s nimi v kontaktu nepoměrně častěji, než jejich lékař, můžeme nenásilně monitorovat jejich zdravotní stav, nasměrovat je k tomu, co vše zařídit a substituční léčba je zbavuje nutnosti být v kontaktu s drogovým prostředím a mohou se soustředit na své očekávané dítě. Jinak otevírací doba se mírně přes vánoční svátky omezuje, ale většina klientů má své rodinné zázemí a využívá možnost tzv. dovolených, tedy výdejů metadonu/Subutexu na delší dobu a konzultace si plánuje pro své pohodlí před Vánoci.“

 

Na Vánoce je připraveno i Kontaktní centrum PREVENT v Českých Budějovicích, které v předvánočním týdnu promítalo filmy na přání svých klientů, kteří také zdobili stromeček a na něj mohli pověsit svá přání. Den před Štědrým dnem pak bude nachystána polévka a těstoviny podle receptů osvědčených šéfkuchařů.

Comments