Aktuality‎ > ‎

Vánoční atmosféra v nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež

přidáno: 21. 12. 2015 21:42, autor: Markéta Velková

České Budějovice, 21. prosince 2015 – Občanské sdružení PREVENT provozuje na území jižních Čech dvě nízkoprahová zařízení pro děti a mládež. To první se nachází v Blatné a druhé je ve Strakonicích. Obě zařízení prožívají adventní čas se svými klienty a chystají se na Vánoce. Tak například v Blatné pracovníci STATIONU 17 s klienty napekli a nazdobili perníčky, které pak prodávali na adventních trzích. Příjemnou vánoční atmosféru uměl nachystat i strakonický CROSS.

Během adventních trhů v Blatné jste mezi stánky mohli zaregistrovat i jeden patřící Nízkoprahovému zařízení STATION 17, které provozuje Občanské sdružení PREVENT. Zatímco ostatní prodejci decentně postávali u svého zboží, prodávající z červeného stánku nabízeli své perníčky velmi aktivně, dělali zkrátka show. Jednalo se o tréninkový stánek, jehož cílem mimo jiné bylo, aby si mladí lidé - klienti nízkoprahového zařízení uvědomili, kolik práce stojí mezi nápadem a jeho realizací.

Martin Klajn, vedoucí obou nízkoprahových zařízení pro děti a mládež vzpomíná na jeden rodinný výlet. „Když mi bylo asi deset, byl jsem s rodiči v Tatrách. Šli jsme se podívat v Popradu do kostela. Všimli jsme si, že před kostelem zastavil chlapík na silniční motorce. Zaujalo nás to, protože tehdy moc podobných motocyklů na silnicích nejezdilo. Pamatuji si, jak byli moji rodiče překvapení, když pak stejného chlapíka, který z motorky slezl, uviděli v kostele v kněžském rouchu jak chystá kázání. Podobně mohl působit tréninkový stánek STATIONU 17. Punkáči s číry, kteří prodávají perníčky a vaří kakao na adventních trzích. Jedna paní, která prodávající kluky znala ze školy, nevěřila, že cukroví vytvořili právě oni. Život nabízí tolik kombinací, kolik jsme schopni akceptovat. Patří do nich kněz motorkář i punkáč zdobící perníčky,“ zamýšlí se Martin Klajn.

Kromě pečení perníčků návštěvníci STATIONU 17 vyráběli vánoční dárečky, zdobili stromeček a každoroční tradicí je venkovní promítání filmu s vánoční tematikou u rozdělaného ohně. V úterý 22.12. se chystá tak trochu slavnostní zavěšení nového boxovacího pytle, který je dárkem pro klienty zařízení.

 Ve strakonickém CROSSu klienti během prosince každý čtvrtek vyráběli ozdoby na stromeček, který zařízení získalo jako sponzorský dar od společnosti LESY ČR. Nechybělo ani pečení a zdobení perníčků, pouštění pohádek, koled a povídání si o zvycích a o tom, jak kdo slaví Vánoce doma. Do zařízení dochází i někteří romští klienti a tak je zajímavé dozvědět se, jaké odlišnosti ve vánočních zvyklostech má romská komunita.

 „Že se blíží Vánoce, se snažíme připomínat drobnými detaily i v dalších službách, kterých PREVENT v Jihočeském kraji realizuje celkem jedenáct. Například v českobudějovickém Kontaktním centru proběhne tradiční večeře pro klienty, na kterou opět přispěly LESY ČR. Pěstounské rodiny s dětmi se k vánočnímu tvoření a zázvorovému čaji sešly ve strakonickém i českobudějovickém Centru podpory pěstounských rodin, Doléčovací centrum opět pořádalo večeři pro současné i bývalé klienty a mohli bychom pokračovat dále. Myslím, že je na místě udělat jednou za čas něco speciálního, tradičního a Vánoce s přicházejícím novým rokem jsou skvělou příležitostí,“ doplňuje Michal Němec, výkonný ředitel a předseda Občanského sdružení PREVENT.

Comments