Aktuality‎ > ‎

Vánoční radosti i strasti v pěstounských rodinách

přidáno: 16. 12. 2015 22:47, autor: Markéta Velková

České Budějovice, 16. prosince 2015 – Na vánoční svátky se připravuje většina rodin s dětmi. Pečení, uklízení, nakupování dárků a chystání se na nejkrásnější svátky v roce. Pro některé rodiny budou letošní Vánoce mimořádné, protože do své péče přijmou nové děti. Občanské sdružení PREVENT, které zajišťuje podporu pěstounským rodinám na území Jihočeského kraje, se chystá těsně před Vánoci doprovodit jedno malé děťátko z pěstounské péče na přechodnou dobu ke svým novým adoptivním rodičům. Další veselá událost čeká rodiče, kteří si pravděpodobně před Štědrým dnem přivezou z ústavu mladšího brášku ke svým dětem. Ne všechny rodiny však mají to štěstí, aby svátky strávili v klidu a pohodě se svými nejbližšími.

„Když se v rodině čeká narození děťátka, všichni dlouho dopředu ví, kdy přibližně se jejich rodina rozroste a mají několik měsíců na přípravu. Adoptivní rodiče či pěstouni ale čekají měsíce nebo roky a pak se najednou dozví, že za pár týdnů budou mít například dvouletou holčičku. Za krátkou dobu musí zvládnout opravdu hodně věcí a také dítě se musí připravit na přechod do nové rodiny. Když je to kolem Vánoc, myslím si, že to všichni vnímají jako ten největší dar a Vánoce dostávají ten pravý smysl. Být pohromadě s lidmi, kteří mne mají rádi. Být šťastný jen z toho, že jsme spolu,“ popisuje rodinnou atmosféru Anna Němcová, vedoucí Centra podpory pěstounských rodin PREVENT.

Příběhy dětí z pěstounských rodin si bývají podobné. Anna Němcová vzpomíná na příběh jedenáctileté Lucinky, které na loňské Vánoce osobně doručovala dárek od matky, kterou téměř deset let neviděla. Lucinku odvedla její matka do Klokánku, když jí byl jeden rok. Neměla partnera ani práci, neměla kde bydlet a řešila problémy s alkoholem. Nikdo z rodiny jí nepomohl a tak usoudila, že holčičce bude v dětském domově lépe než s ní. Lucinka se dostala z Klokánku do pěstounské rodiny. Po několika letech se pěstounům ozvala matka a prosila je o informace o své dceři a přála si zaslat fotografii. Pak se zase na pár let odmlčela. Anna Němcová vypráví, jak před dvěma lety vyhledala Lucinčinu matku, když se holčička začala zajímat o svojí minulost a i pěstouni usoudili, že by pro ni bylo dobré vědět více o své matce. „Nejprve jsem se s ní setkala já, abych ověřila, jak matka žije. Zjistila jsem, že je již delší dobu v pořádku, pracuje a moc ráda by o své dceři věděla více. Styděla se ale za svoji minulost a bála se pěstounům ozvat. Pak došlo k předání vánočního dárku. Poté jsme nějaký čas připravovali setkání. V takovémhle případě je nutné zvážit, co setkání všem zúčastněným přinese a co od toho všichni očekávají. Dítě i pěstouni se mohou obávat, že si matka bude chtít dítě odvést a matka musí zase počítat s tím, že bude pro dítě cizím člověkem. Setkání však proběhlo dobře, Lucinka teď ví, jak vypadá její biologická matka a komu je podobná, na nočním stolku má její fotku. Za svojí mámu má ale pěstounku, která ji od malička s láskou vychovávala a bude vychovávat až do dospělosti.“

Aby letošní vánoční svátky byly šťastné a veselé i pro další pěstounskou rodinu z Českých Budějovic, rozhodli se pracovníci občanského sdružení PREVENT mezi sebou uspořádat sbírku jak ve formě finanční podpory, tak i jídla, šatů a drobných dárků pro dvě děti, o které se stará čtyřicetiletá pěstounka Jana. Ta si vzala do péče svou čtyřletou vnučku, jejíž matka zemřela na předávkování. Pěstounka do té doby žila na ubytovně se svým synem a pobírala dávky hmotné nouze. Bohužel však tím, že jí vznikl nárok na dávky pěstounské péče a holčičce nárok na sirotčí důchod, byly paní Janě dávky hmotné nouze okamžitě odebrány. Jenže z té opačné strany zdaleka systém nefunguje tak rychle a žádný sirotčí důchod dosud holčička nedostala. „Snažíme se co nejrychleji vyřešit všechny potřebné příspěvky pro tuto rodinu, ale zatím nám nikdo nedokáže sdělit, kdy jim budou jejich dávky vyplaceny. V tuto chvíli nemá rodina ani dost peněž na bydlení. Protože jsme už vyčerpali všechny oficiální možnosti, jak pěstounce profesionálně pomoci, obrátili jsme se na naše kolegy, zaměstnance Preventu s prosbou o drobný příspěvek. Jsem překvapená, kolik lidí se do sbírky připojilo a chtěla bych svým kolegům moc poděkovat. Díky nim bude moci holčička prožít první klidné Vánoce s dárky a dobrotami, protože ty, které dosud zažívala, nebyly Vánocemi,“ doplňuje Anna Němcová.

Comments