Aktuality‎ > ‎

Víkendových uživatelů pervitinu přibývá

přidáno: 29. 11. 2011 4:06, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

 

České Budějovice, 29. listopadu 2011 – V uplynulém roce terénní pracovníci občanského sdružení Prevent zaznamenali nárůst počtu víkendových uživatelů pervitinu. Vzhledem k tomu, že tato skupina uživatelů je riziková v tom smyslu, že není informována o nebezpečí užívání návykových látek, tak se ji terénní pracovníci snaží kontaktovat v prostředí noční zábavy.

 

Podle aktuálních dat Národního monitorovacího střediska drog vzrostl v České republice za poslední tři roky počet uživatelů pervitinu o tři tisíce osob. Pervitin jako droga už není typická jen pro narkomany na ulici, ale stěhuje se i do míst určených k zábavě mládeže. Z toho důvodu pracovníci z Preventu zaměřili svou terénní práci také do prostředí noční zábavy, jako jsou diskotéky, taneční akce a podobně.

„Cílem nočního terénu je získávání údajů o místní scéně a navázání kontaktu s případnými zájemci o naše služby. Během nočního terénu se nám daří oslovit uživatele, kteří se v běžných hodinách naší provozní doby nacházejí v místech pro terénní pracovníky nedostupných. Mezi taková místa patří například škola, práce nebo místa určená k odpočinku. Noční terén provádíme v předem vytipovaných místech, na tanečních parties a v přirozeném prostředí malých měst, jako jsou herny, kluby, parky nebo restaurace“, uvádí Kamil Podzimek, vedoucí Jihočeského streetworku Prevent.

Tento rok navštívili terénní pracovníci s informačním stánkem sedm větších tanečních akcích. Celkem navštívilo stánek Jihočeského streetworku a odborných služeb využilo 459 lidí. Především se jednalo o mladší víkendové uživatele nelegálních drog. Největší zájem byl o kondomy a preventivní informační letáky týkající se alkoholu, marihuany a pervitinu.

Ani v oblasti prevence užívání drog nezůstává občanské sdružení Prevent pozadu. Ve středu 30.11.2011 proběhne v Českých Budějovicích menší interaktivní kampaň s názvem Pírkampaň 2011, kterou pořádá Magistrát města České Budějovice společně s občanským sdružením Prevent. Upozornit na drogový problém, související drogové sociální služby a aktivní politiku města v této oblasti mají mladí aktivisté z Teologické fakulty Jihočeské univerzity. Vedoucí primární prevence občanského sdružení Prevent říká: „Málokdo ví, že náklady na léčbu jednoho člověka nakaženého hepatitidou typu C jsou přes 300 000 Kč a to zde nejsou zahrnuty náklady na zdravotnický personál a podobně. Náklady na sterilní injekční materiál, díky kterému se uživatel drog nenakazí, jsou přibližně 6 Kč. Znamená to, že pokud se budou klientovi dávat zdarma 3 stříkačky na den, ještě za 45 let se nám tato prevence vyplatí. Je důležité, aby si tyto skutečnosti uvědomovalo co nejvíce uživatelů drog a lidí z jejich okolí. Proto přikládáme primární prevenci takovou důležitost a snažíme se působit na mladé lidi všemi dostupnými kanály.“

Comments