Aktuality‎ > ‎

Vítězem Železného adiktologa se stal student medicíny

přidáno: 15. 8. 2016 23:56, autor: Markéta Velková   [ aktualizováno 16. 8. 2016 0:14 ]
České Budějovice, 15. srpna 2016 – V sobotu se na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích konal V. ročník benefičního amatérského sprint triatlonu Železný adiktolog. Ve strhujícím finále se podařilo čtyřiadvacetiletému Martinu Debnárovi předběhnout vítěze loňského ročníku Lukáše Nového.

České Budějovice si již zvykly na jeden poměrně netradiční, přesto velmi příjemný prázdninový zážitek v podobě závodu nazvaného Železný adiktolog. Tento sprint triatlon každoročně pořádá nezisková organizace PREVENT 99, která je největším poskytovatelem adiktologických služeb v Jihočeském kraji. Na jedné trati se společně setkávají lidé pracující v sociálních službách a především těch adiktologických, klienti v léčbě závislosti a široká veřejnost. 
    
Letošní ročník slavnostně odstartoval 1. náměstek primátora Českých Budějovic, generálního sponzora akce, pan
Petr Podhola. Celkem se na start postavilo 97 lidí a zvláštností tohoto ročníku bylo také to, že markantně přibylo závodníků z řad klientů v léčbě a dlouhodobě abstinujících. Absolutním vítězem závodu se stal Martin Debnár, bývalý reprezentant České republiky v triatlonu a současný student medicíny s časem 1 hodina 4 minuty. I když byl Martin první v plavecké disciplíně, na kole ho předjel loňský vítěz Lukáš Nový a předběhnout se Martinovi podařilo Lukáše těsně před proběhnutím cílové pásky. Martin se nestal vítězem závodu poprvé, již v roce 2014 stál na stupínku vítězů a závod Železný adiktolog si pochvaluje. „Já už si teď hodně vybírám, kterého závodu se zúčastním, studium mi zabírá hodně času, ale tenhle závod si nechci nechat ujít. Má úplně jinou atmosféru, normálně se na trati nepotkávám s lidmi, kteří za sebou mají těžké odvykání a léčbu závislosti. Všichni se tady vzájemně podporují, na trati se zdravíme a držíme si palce a vlastně je i celkem jedno, kdo závod vyhraje. Vítězem je tady každý hlavně sám nad sebou,“ uvádí Martin Debnár. Ženám se v letošním ročníku také dařilo; první ženou se stala pětadvacetiletá Věra Hoštičková s časem 1 hodina 12 minut. Věra se triatlonu začala věnovat až v 17 letech a i když jí často soupeřky přeplavou, má velmi dobré výsledky na kole a v běhu, což dokázala i v tomto závodě. 


A jedním z dlouhodobě abstinujících závodníků, který závod absolvoval s velmi dobrým časem 1 hodina 29 minut, je osmatřicetiletý Víťa z Českých Budějovic. „Ke sportu jsem měl vždycky hodně blízko, hrával jsem fotbal. Ale mým velkým problémem se stal alkohol, z jehož závislosti jsem se vymanil před 5 lety. V Červeném Dvoře jsem se během léčby potkal s výborným člověkem, terapeutem Sašou Debnárem, se kterým jsem v rámci léčby běhával na Kleť a který mě letos vyhecoval, abych se závodu zúčastnil. On sport vůbec mi moc pomáhal, protože k čemu se člověk může upnout, když do hospody nesmí. Dneska už nemám problém si v restauraci objednat kofolu a alkohol mi nechybí, mám práci, mám ženu, narodilo se nám miminko a jsem opravdu spokojený.“ Tak z ní jeden z těch šťastných příběhů, kterých můžete slýchat z řad závodníků sprint triatlonu Železný adiktolog více. A o tom, že sport může hrát při léčbě závislosti významnou roli, hovoří také Ondřej Sklenář, předseda České asociace adiktologů a další ze závodníků letošního Železného adiktologa. „Sport vám samozřejmě zlepší fyzickou kondici, ale také může například ovlivnit depresi a snížit úzkost a velkou roli hraje zejména pak ve vlastním sebepojetí. Sport vám umožňuje lepší kontakt se sebou samotným i se svým tělem, což je dle mých zkušeností při léčbě závislosti velmi podstatné. Řada našich klientů má problémy se spánkem, opět je sport jedním z možných řešení. Dle mého názoru má sport významné místo v léčbě i po léčbě a je velmi úzce provázaný s celkovou změnou životního stylu, která je pro abstinenci nezbytná. Již dávno doc. Skála, nestor české alkohologie, považoval pravidelný vytrvalostní běh jako nejpraktičtější pohybovou aktivitu a to jak z hlediska dosažitelnosti, tak z hlediska časové nenáročnosti. Uvádí se, že koncem sedmdesátých let minulého století naběhal apolinářský pacient během svého třináctitýdenního pobytu v léčebně zhruba 100 kilometrů,“ vysvětluje Ondřej Sklenář.
       
                         

A zatímco se na trati vysilovali závodníci, návštěvníci si mohli na Sokolském ostrově jak užívat zajímavou podívanou na sportovní výkony, tak například vyzkoušet známé TOXI BRÝLE, které dokážou navodit vidění po užití různých psychotropních látek. Mohli se také občerstvit v červeném tréninkovém stánku Nízkoprahových zařízení pro děti a mládež PREVENT a děti si mohli zazávodit v různých pro ně připravených disciplínách. Po skončení závodu zahrál profesionální hráč a výrobce digeridoo Kábul. A nakonec ve večerních hodinách proběhla v klubu Velbloud závěrečná afterparty, na které zahrála skupina HARVESTER a TOSIRO. Amatérský triatlonový závod Železný adiktolog se konal pod záštitou Primátora města České Budějovice Ing. Jiřího Svobody, přednosty kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze Prof. PhDr. Michala Miovského, Ph.D., prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Ing. Jiřího Horeckého, Ph.D., MBA a České asociace adiktologů. Generální sponzorem akce bylo Město České Budějovice. Akci dále finančně podpořily Lesy ČR, firma BBraun, Centrum dentální hygieny Pražská a další.


Comments