Aktuality‎ > ‎

V sobotu se bude na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích sportovat

přidáno: 5. 8. 2015 4:04, autor: Markéta Velková

České Budějovice, 21. července 2015 – Poslední červencovou sobotu se v Českých Budějovicích bude konat v pořadí již čtvrtý ročník amatérského triatlonového závodu Železný adiktolog. Pořádá ho občanské sdružení PREVENT pod záštitou České asociace adiktologů a dalších. Cílem této celostátní sportovně společenské události je rozšířit povědomí veřejnosti o adiktologických službách a závislostech.

 

Málokdo z nás může říci, že se v životě s žádnou závislostí nesetkal. Ač jsme sami možná žádné závislosti nepropadli, můžeme mít v okolí někoho, kdo se potýká například s přílišným kouřením, někdo může častěji holdovat alkoholu nebo drogám a jiný vysedává celé hodiny u počítače, na kterém hraje hry nebo sdílí sociální sítě s ostatními. Jakmile však tenká hranice příjemného užívání přeroste v již velký problém se závislostí, který nedokážeme sami vyřešit, je potřeba vyhledat odborníky. A obor, který se drogovým závislostem věnuje, se jmenuje adiktologie. V adiktologických službách se pak pracovníci snaží pomáhat lidem, kteří se musí vypořádat i s tak těžkými závislostmi, jak je například užívání pervitinu, gambling nebo alkoholismus. Občanské sdružení PREVENT, které již 16 let působí v Jihočeském kraji na poli protidrogové prevence a vzdělávání, pořádá letos již čtvrtý ročník amatérského triatlonu především proto, aby veřejnosti ukázalo více ze zákulisí svých činností.

 

V amatérském triatlonovém závodě Železný adiktolog se mohou společně na jedné trati utkat pracovníci adiktologických služeb, jako jsou pracovníci sociálních, zdravotních, terapeutických i preventivních služeb a programů, úředníci a podobně, ale také abstinující klienti nebo i široká veřejnost. Na závodníky čeká plavání 500 metrů v řece Malši, 20 km jízdy na kole a pětikilometrový běh. Závod je rozdělen na mužskou a ženskou kategorii podle věku a závodníci mají také možnost soutěžit v týmech nebo vytvořit tak štafetu.

Závod se bude konat v sobotu 25. července na českobudějovickém Sokolském ostrově, kde mimo jiné bude pro závodníky i návštěvníky akce připraven bohatý doprovodný program pro děti i dospělé. „Kromě zajímavé podívané na samotné závodníky se diváci mohou na Sokolském ostrově účastnit doprovodného programu. Letos jsme rozšířili především aktivity pro děti. Během celého dopoledne bude možné si s dětmi zasoutěžit v několika disciplínách. Dále budou mít diváci možnost se občerstvit nebo se zaposlouchat do harmonikářského umění, které bude na programu od 13. hodiny. Novinkou pro tento ročník je také to, že závodem letos nekončíme. Sobotní večer zakončíme v hudebním klubu Fabrika, kde budou hrát kapely Funky rookies, Motorová prdel a Harvestr. Od pondělí 20. července také probíhá v kavárně ŠIROKO výstava fotek ze závodu, která bude zakončena páteční dernisáží s kytarou Ládi Latky od 20:00. Zde je také možnost podpořit celé klání darem do kasičky“ dodává Jana Kebrlová, hlavní organizátorka závodu a pracovnice občanského sdružení PREVENT.

Na místě bude také možné v infostánku získat informace o závislostech, odpovědi na tématické otázky nebo si vyzkoušet brýlový simulátor účinku drog, který navozuje vidění při užití nelegální drogy nebo při předávkování léky. Budou zde také dostupné informace o adiktologických službách v Českých Budějovicích.

 

Pokud by měl kdokoliv zájem se do závodu přihlásit, může tak učinit prostřednictvím on-line přihlášky na www.zelezny-adiktolog.cz, kde jsou k dispozici další důležité informace o závodu. Přihlásit se mohou zájemci i v den konání závodu, touto formou však bude možné přijmout jen omezený počet závodníků.

Amatérský triatlonový závod Železný adiktolog se koná pod záštitou rady města České Budějovice, přednosty kliniky adiktologie 1. lékařské fakulty UK a VFN v Praze Prof. PhDr. Michala Miovského, Ph.D., prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Ing. Jiřího Horeckého, Ph.D., MBA a České asociace adiktologů.

Akce je spolufinancována Statutárním městem České Budějovice a s.p. Lesy České republiky.

Comments