Aktuality‎ > ‎

Závod Železný adiktolog se vydařil i přes nepřízeň počasí

přidáno: 5. 9. 2012 1:03, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

 Závod Železný adiktolog se vydařil i přes nepřízeň počasí

 

České Budějovice, 27. srpna 2012 – V sobotu 25. srpna se v Českých Budějovicích konal amatérský triatlonový závod Železný adiktolog. Zúčastnilo se ho 58 závodníků z řad pracovníků v oboru adiktologie, jejich abstinujících klientů i veřejnosti. Účastníci závodu i ostatní návštěvníci si i přes nepřízeň počasí užili den plný sportování, dobré muziky, dětských radovánek a diskuzí na odborná témata týkající se závislostí.

 

Občanské sdružení PREVENT uspořádalo na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích svého druhu ojedinělou událost, která se v České republice konala poprvé. V amatérském triatlonu nazvaném Železný adiktolog si své síly poměřili jak adiktologičtí odborníci nejen z jižních Čech, ale třeba i z Prahy, Liberce nebo Olomouce, tak i jejich abstinující klienti a také lidé z řad veřejnosti. Za úkol měli uplavat 500 metrů v řece Vltavě, na kole ujet 20 km a uběhnout 5 km. Ač se závodu neúčastnili profesionální sportovci, za své výkony se závodníci vůbec nemuseli stydět. Celkově se na prvním místě umístil Filip Toul s časem 1 hodina a 4 minuty. Ke svému výkonu dodal: „Menší problémy jsem měl se svým silničním kolem v terénu ve Stromovce, které k tomu nebylo plně uzpůsobené. Naopak mi sedlo plavání, kdy řeka měla příjemných 19°C. Počasí možná nebylo ideální pro diváky, ale já ho přivítal víc než ta vedra, která jsme tu měli v předchozích dnech. Byl to moc pěkný závod a doufám, že příští rok se bude v Budějovicích Železný adiktolog opakovat.“

Mezi ženami zvítězila Lenka Ptáčková, sportovní terapeutka z Červeného Dvora s časem 1 hodina 26 minut.

Zatímco probíhal závod, na Sokolském ostrově si všichni přihlížející mohli vyslechnout řadu rozhovorů o nejrůznějších závislostech s předními českými odborníky. Ke slovu se také dostal Marek Nerud, krajský protidrogový koordinátor, který závod Železný adiktolog přivítal s nadšením: „Je moc dobře to vážné téma, kterým bezesporu závislosti jsou, trochu odlehčit a myslím, že se to organizátorům závodu povedlo.“  Někteří diváci si také vyzkoušeli zajímavé závislostní testy. Úžasnou bubenickou show předvedla kapela XIXAO DRUMS, která svými rytmy rozproudila mnohé z diváků. Zkrátka nepřišly ani děti, pro které byly připraveny nejrůznější atrakce a dětské závody.

Michal Němec, výkonný ředitel a předseda občanského sdružení PREVENT uvedl: „Takovou akci, jakou je Železný adiktolog, tvoří samozřejmě závodníci, pořadatelé a diváci, ale ti by se na místě nesešli, kdyby nebylo sponzorů, kteří akci podpořili. A tak bych chtěl moc poděkovat všem, kteří svými dary podpořili konání akce. Poděkování patří i dobrovolníkům a klaním se svým kolegům z Preventu, kteří přípravám věnovali obrovské úsilí. O těch všech, včetně reportáže a fotografií ze závodu bude brzy možné se dozvědět na www.zelezny-adiktolog.cz.“

 

Amatérský triatlonový závod Železný adiktolog se konal pod záštitou primátora Statutárního města České Budějovice Juraje Thomy a náměstka primátora Petra Podholy, za mediální podpory rádia KISS Jižní Čechy a za ideové podpory České asociace adiktologů. 

Comments