Aktuality‎ > ‎

Závod Železný adiktolog vyvolává nadšení ze společného prožitku

přidáno: 2. 8. 2018 9:47, autor: Kateřina Malečová Suková   [ aktualizováno 2. 8. 2018 13:20 ]

PREVENT 99 z.ú., největší poskytovatel adiktologických služeb v Jihočeském kraji, založil v roce 2012 tradici triatlonového amatérského závodu Železný adiktolog. Po pěti ročnících letos poprvé spojil síly s dalšími adiktologickými organizacemi - Psychiatrickou léčebnou Červený Dvůr, Magdalénou, o.p.s., ADVAITOU, z.ú a SANANIMEM z.ú. Hlavním pořadatelem akce se stala Psychiatrická léčebna Červený Dvůr, jejíž zámecký park se stal dějištěm celého závodu. V sobotu 28.7.2018 se na startu Želeného adiktologa 2018 sešli abstinující klienti, pracovníci v adiktologii i závodníci z řad veřejnosti.

 

„Když jsme celou akci před lety vymýšleli, netušili jsme, co všechno rozpoutá. Kolik lidí se kvůli ní začne nějak hýbat, kolik lidí se naučí plavat, nebo jaký význam bude mít  v procesu léčby u klientů, pro které je absolvování závodu manifestací zvládnutí čehosi náročného,“ říká ředitel organizace PREVENT 99 z.ú. a tvůrce nápadu Michal Němec. „Často slýchám od kolegů z jiných organizací v republice, jak některým klientům, ale i pracovníkům Železný adiktolog prospěl. Žádný sport, tedy ani triatlon, nikoho ze závislosti nedostane, ale určitě může být prospěšný, přinést trochu motivace a sebedůvěry,“ dodává.

 

Přestože je závod určen i široké veřejnosti, během svého trvání se stal oblíbeným a vyhledávaným zvláště u klientů. „Mezi účastníky bylo letos minimálně deset lidí, dříve drogově závislých, které jsme v rámci naší práce poznali ve zbědovaném stavu, který vůbec nevypovídal nic o možnosti změny. Ti lidé však byli v úspěšné léčbě, nebo po ní a závod zvládli,“ popisuje Michal Němec. Mezi závodníky v léčbě nebylo výjimkou, aby s nimi na start nastoupil rodinný příslušník, a tím je podpořil. Některým startujícím zase fandily celé rodiny.

 

Počet klientů, kteří se Železného adiktologa účastní, každým rokem roste. Letos tvořili celou polovinu startovního pole. Závodu se pravidelně účastní i pacienti Psychiatrické léčebny Červený Dvůr. „Bylo na nich vidět nadšení ze společného prožitku, i když zpočátku se některým závodit nechtělo. Myslím, že často jde o téma překonávání obav a strachu, že to pacient nezvládne, že selže. Ale na někoho může působit celá akce i jako kopanec, který ho probudí do léčby a aktivity po ní,“ říká terapeut Psychiatrické léčebny Červený Dvůr Alexandr Debnar.

 

Závod se snaží veřejnost upozornit na rozvíjející se obor adiktologie prostřednictvím netradičního zážitku. Zdoláním individuálního triatlonu nebo štafety v podobě 400 m plavání, 20 km na kole a 5 km běh, tak mohou všichni zúčastění včetně diváků podpořit obor, který pomáhá lidem k životu bez závislosti.

 

Letos přijelo na akci celkem 90 závodníků. Kvůli náročnosti realizace se na přípravách i letos podíleli dobrovolníci i pracovníci PREVENTU 99 z.ú. V pořádání závodu se bude organizace v budoucnu střídat s Psychiatrickou léčebnou Červený Dvůr, Magdalénou, o.p.s., ADVAITOU, z.ú. a SANANIMEM z.ú.
Comments