Aktuality‎ > ‎

Železný adiktolog znovu v Českých Budějovicích

přidáno: 11. 9. 2013 6:50, autor: Michal Němec

Tisková zpráva

České Budějovice, 26. srpna 2013 – Druhý ročník amatérského triatlonového závodu nazvaného Železný adiktolog se konal v sobotu 24. srpna v Českých Budějovicích. Závod pořádalo občanské sdružení PREVENT a zúčastnilo se ho 75 závodníků z řad pracovníků v oboru adiktologie, jejich abstinujících klientů i veřejnosti. Sportovci si mohli své síly poměřit v individuálních disciplínách nebo také ve štafetovém závodě.

Již podruhé se v sobotu na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích utkali amatérští sportovci v terénním triatlonu Železný adiktolog. Sešli se zde adiktologičtí odborníci společně se svými abstinujícími klienty, ale závodu se mohli zúčastnit i lidé z řad veřejnosti. Za úkol měli uplavat 500 metrů v řece Vltavě, na kole ujet 20 km a uběhnout 5 km. Celkově se na prvním místě umístil Lukáš Nový s časem 1 hodina a 7 minut. Lukáš si přál pokořit loňský vítězný čas 1 hodina a 4 minuty, což ovšem nebylo ani v jeho silách, neboť cyklistická trať byla loni o dva kilometry kratší. Mezi ženami zvítězila Jitka Dušková, v současnosti „adiktoložka“ na mateřské dovolené, která tedy současně získala první místo i v ženské kategorii adiktologů. Ke svému výkonu dodala: „Tento závod je pro mne druhým triatlonem v životě a jsem moc spokojená se svým výkonem. Voda v Malši byla příjemná, jen ty zatáčky na kole ve Stromovce byly hodně strmé, tak jsem musela být opatrnější. Taky mi trochu dělal problém přestup z kola na běh, ale byl to bezvadný závod a moc děkuji organizátorům i divákům za skvělou podporu.“ Zajímavou osobností z řad odborníků, zabývajících se oborem adiktologie, byl Evžen Klouček z Drop In, který se závodu také aktivně zúčastnil: „Letos mě trochu mrzelo, že se od nás z Drop In zúčastnilo málo lidí, závodil jsem jen já a jedna naše klientka. Kolegové nejsou moc zaměření na sport, jsou to intelektuálové. Proto se klaním všem ostatním kolegům z dalších organizací, kteří závod absolvovali.“

Zatímco probíhal závod, na Sokolském ostrově si přihlížející mohli vyzkoušet některé závislostní testy, zájem byl nejvíce o alkoholové testy a také o závislost nazvanou prokrastinace, což znamená chorobné odkládání povinností. Zkrátka nepřišly ani děti, pro které byly připraveny nejrůznější atrakce. Po vyhlášení vítězů si diváci mohli užít vystoupení kapely Extraditables. Michal Němec, výkonný ředitel a předseda občanského sdružení PREVENT uvedl: „Když pořádáte venkovní akci, jejímž základem je závod a osvěta, potřebujete závodníky, diváky a dobré počasí. Letos vyšlo vše. Jsem rád, že se k nám hodně závodníků vrací a že veřejnost projevuje zájem jednak podpořit a jednak si rozšířit obzory o oboru adiktologie, což je základní ambicí celé akce. To vše nám dává chuť do dalšího ročníku.“

Amatérský triatlonový závod Železný adiktolog se konal pod záštitou náměstka českobudějovického primátora Petra Podholy, za mediální podpory ROCK rádia a za ideové podpory České asociace adiktologů.